עילות לסגירת תיק פלילי במשטרה

תיק פלילי שנפתח כנגד אדם במשטרה עלול לפגוע בחייו במגוון מישורים, בין היתר עלול התיק הפלילי לפגוע בתחום החברתי ובשמו הטוב של האדם, ביכולתו להתקבל למקומות עבודה ולעבוד בעבודות בשירות המדינה, ביכולתו להוציא ויזה לחו”ל ובדרכים נוספות. ניתן להבין מכך שבמידה שנפתח נגד אדם תיק פלילי, רצוי עבורו להשקיע מאמצים כדי להביא לסגירתו. במאמר זה נציין את העילות שעשויות להביא לסגירת תיקים פליליים.

עילות לסגירת תיקים פליליים – 3 עילות לסגירה של תיקים פליליים במשטרה

ישנן 3 עילות לסגירת תיקים פליליים במשטרה: העילה הראשונה תתקיים במצב שבו אין הצדקה להעמדת האדם לדין – “חוסר עניין לציבור”, העילה השנייה תתקיים במקרה שאין ראיות מספיקות והעילה השלישית תתקיים כאשר האדם אינו אשם בביצוע העבירה שמיוחסת לו. 

סגירת התיק הפלילי שנפתח נגד הנאשם יכולה להתבצע על ידי חוקר משטרתי, תובע משטרתי או פרקליט מפרקליטות המדינה.

במקרים בהם היחידה התובעת בוחנת את המקרה ומגיעה להחלטה שישנה סיבה לסגירת התיק, לא יוגש נגד האדם כתב אישום. לאחר קבלת ההחלטה, יועבר לנפגע ולחשוד בביצוע העבירה מכתב שמודיע על כך שהתיק נסגר, ובנוסף, הסבר על הסיבה שהובילה לסגירת התיק. 

במידה שהעילה לסגירת התיק היא חוסר עניין לציבור או חוסר ראיות, יתועדו סיבת הסגירה והתיק שנסגר ברישום משטרתי. אם התיק הפלילי נסגר בשל חוסר אשמה, לא יופיע רישום במשטרה.

 יש לציין שבחלק מהמקרים בהם החשוד מודה בכך שהוא ביצע את העבירות ומבטיח לפעול בהתאם לתנאים מסוימים, ניתן לסגור את התיק (העילה במקרים אלו נקראת: “סגירת תיק בהסדר”). יחד עם זאת, חשוב לדעת שבמידה שהאדם מפר את התנאים שנקבעו בהסדר, הוא יעמוד לדין.

האם הנפגע יכול לערער על ההחלטה והאם ניתן לשנות את העילה לסגירת התיק?

נפגע העבירה יכול לערער על ההחלטה לסגור את התיק תוך 60 ימים מהרגע שבו הוא קיבל את ההודעה על סגירתו.

בנוגע לשינוי העילה לסגירת התיק – יכול החשוד להגיש לתובע בקשה שבה הוא מנמק מדוע יש לשנות את העילה. החשוד רשאי לפנות אל היחידה התובעת ולהגיש בקשה מפורטת כדי לשנות את עילת הסגירה לעילה של “חוסר אשמה”.

נפתח נגדכם תיק פלילי? פנו אל משרד עו”ד פלילי באיער

במידה שנפתח נגדכם תיק פלילי, חשוב שתקבלו ייעוץ וייצוג מקצועי מעורך דין שמתמחה בדין פלילי וצבר ניסיון בסגירת תיקים פליליים. 

משרדנו – עורך דין פלילי גיל באיער, מתמחה בדין הפלילי וסייע לנאשמים רבים לסגור את התיקים הפליליים שנפתחו נגדם כבר שלב החקירה המשטרתית. 

במידה שתפנו אלינו, נלווה אתכם לאורך כל הדרך, נוכל לערער על עילת הסגירה, להגיש בקשה למחיקת רישומים ונגדיל את הסיכויים לסגירת התיק בעילה של העדר אשמה. 

באמצעות הייעוץ והייצוג שלנו, תוכלו למנוע את ההשלכות הקשות של תיק משטרתי, ביניהן: פגיעה בשמכם הטוב, קבלת ויזה לחו”ל, קבלה לעבודות שונות והשלכות נוספות. 

חשיבות רבה יש להכנה לקראת שלב החקירה. במידה שתפנו אלינו, נכין אתכם לקראת החקירה ונסביר לכם כיצד רצוי לפעול. חשוב לדעת שלהתנהגות של הנאשם ולדבריו יש השלכות רבות על התוצאות של המשפט, הכנה יסודית שתתבצע בשלב מוקדם תוכל למנוע מהנאשם לפגוע בסיכויי ההצלחה שלו.

תוכלו ליצור אתנו קשר באמצעות הטלפון, שליחת מייל או על ידי מילוי הפרטים שלכם בטופס ההתקשרות ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.