איך מתמודדים עם עבירה פלילית בחו”ל?

אנחנו הישראלים אוהבים לבלות בחו”ל. למעשה, את החופשות והחגים אנחנו מנצלים, דרך קבע, כדי לתת קפיצה קטנה לחו”ל ולהטעין מצברים. העניין הוא, שהחוק הפלילי החל בכל מדינה מחוץ לישראל הוא שונה, וכך קורה, שבשל חוסר הכרות שלנו עם החקיקה במדינת השונות אנחנו עלולים למצוא את עצמנו מסתבכים בפלילים במדינה זרה. מה אומר החוק על עבירה שביצע ישראלי בחו”ל? האם ניתן לשפוט אותו בישראל?
לפניכם כל התשובות, אשר יאפשרו לכם להיות מטיילים עם ידע רב יותר.

על עבירות חוץ, עבירות פנים ומה שביניהן

חוק העונשין, שהוא לב ליבו של המשפט הפלילי בישראל, קובע כי “עבירת פנים” היא עבירה, שנעברה באופן חלקי או מלא בתוך שטח ישראל. במצב בו ההכנה לביצוע העבירה נעשתה מחוץ לשטחי ישראל, אך מתוך כוונה כי חלק מהעבירה, או כולה, יתבצעו בתוך שטח ישראל, גם אז תיחשב העבירה לעבירת פנים. בניגוד לעבירת פנים, עבירת חוץ היא כזו שבוצעה כולה מחוץ לשטח הריבונות של מדינת ישראל. לפי חוק העונשין, דיני העונשין של מדינת ישראל חלים לא רק על עבירות פנים, אלא גם על “עבירות חוץ”. זאת, כאשר מדובר בעבירות מסוג עוון או פשע, אשר בוצעו על ידי אזרח ישראלי או תושב ישראלי.

עם זאת, ניתן להעמיד לדין ישראלי, אשר ביצע עבירה פלילית בחו”ל רק באישור בכתב  של היועץ המשפטי לממשלה. לרוב, אישור כזה ניתן רק במקרים בהם מדובר בעבירות חמורות, יחסית, כמו עבירות סמים, מרמה בהיקף גדול, שוד, עבירות אלימות קשות (תקיפה בנסיבות מחמירות), אינוס ורצח. הדבר יקרה לרוב, כאשר הישראלי ברח מהמדינה הזרה לישראל וכאשר קיימות בידי המדינה ראיות טובות להוכחת האשמה (אם מהטעם כי שיתפה פעולה בחקירה עם המדינה הזרה ואם מהטעם כי המדינה הזרה מבקשת הסגרתו של הישראלי והעבירה לפרקליטות המדינה את חומרי החקירה. כמו כן, ניתן להעמיד לדין בישראל אזרח שאינו ישראלי, אשר ביצע עבירה שכוונה נגד מדינת ישראל או נגד אזרח ישראלי. זו הסיבה, אגב, שמספר פושעים נאצים הועמדו לדין בישראל.עבירה פלילית בחו

אם אדם ישראלי הוסגר למדינה זרה בשל עבירה שביצע ונשפט שם, הרי שדיני העונשין הישראלים לא יחולו עליו. כלומר, במידה שהישראלי נשפט בחו”ל וריצה את עונשו שם-לא ניתן יהיה להעמידו לדין בישראל כשישוב ארצה. יחד עם זאת, למען נוחיותו של עובר העבירה, במידה שנגזר עליו לרצות עונש מאסר במדינה זרה, הוא יכול להגיש בקשה לריצוי מאסרו בישראל.

אתה חשוד בביצוע עבירה פלילית בחו”ל? צור קשר מייד עם עורך דין

בשל המורכבות המאפיינת את העבירות הפליליות המבוצעות בחו”ל, ומכיוון שכאשר זה קורה יכולים לחול על עובר העבירה דיני העונשין הישראליים ודיני העונשין של המדינה בה בוצעה העבירה-רצוי לפנות מיד לעורך דין פלילי ישראלי שייתן ייעוץ והכוונה לגבי דרך הפעולה האידיאלית. כאמור, גם אם המשפט של הנאשם נערך במדינה זרה, וגם אם הוטל עליו מאסר, ריצוי העונש בארץ- במדינה שבה הוא מרגיש בבית ומכיר היטב את השפה השלטת- יכול להקל עליו במידה רבה. לכן, יש חשיבות רבה להתייעצות עם עורך דין בהקדם האפשרי.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.