מהי גניבה ממעביד ואיך עורך דין יכול לסייע לך?

עבירת גניבה ממעביד מתרחשת כאשר עובד גונב מהמעסיק שלו נכס ששוויו שלו עולה על 1,000 שקלים. העונש המקסימאלי על עבירה מסוג זו עמד, בעבר, על 3 שנות מאסר, אך מכיוון שהרשויות רואות עבירה זו בחומרה, העונש עליה הועלה לעונש מקסימום של 5 שנות מאסר. המשמעות, בפועל, היא כפולה. ראשית, הדבר אומר, שעבירת גניבה ממעביד נתפסת כעבירה מסוג פשע, המחייבת ליידע את החשוד בדבר זכותו לשימוע. המשמעות השנייה היא, שהמשטרה נוטה שלא לסגור תיקים כאלה על רקע של חוסר עניין לציבור, כפי שהיא עושה, לא אחת, בתיקי גניבה קלים, אלא מגישה כתבי אישום. למעשה, המציאות מלמדת כי כמעט בכל תיק של גניבה ממעביד, כאשר קיימות ראיות טובות כנגד החשוד – הפרקליטות מגישה כתב אישום. כדי להבין את המשמעויות הללו ואת החשיבות של ההסתייעות בעורך דין – נרחיב, כעת, בנוגע לכל אחת מהן.

זכותו של החשוד לשכנע את הפרקליטות שלא להגיש כתב אישום – במסגרת שימוע

כאשר מתבצעת עבירה של גניבה ממעביד, בדיוק כפי שקורה בעבירות אחרות מסוג פשע, החוק מחייב את הפרקליטות ליידע את החשוד בדבר זכותו לשימוע, זכות שפירושה היא, כי ניתנת לו ההזדמנות לשכנע את התביעה שלא להגיש כנגדו כתב אישום. במצב זה, החשוד רשאי לפנות לפרקליטות, בתוך 30 יום מיום קבלת מכתב היידוע, כאשר זכותו לצלם את חומר הראיות בתיק ולהגיש נימוקי שימוע המצדיקים אי העמדתו לדין. נימוקי השימוע אמורים להתרכז, בעיקרם, בבעיות ראייתיות. ייתכן גם מצב בו קיימות ראיות מוצקות כנגד החשוד והשימוע ינוצל לצורך תחילת מו”מ מול התביעה, כבר בשלב זה, לשם סיכום בדבר הגשת כתב אישום בעבירות קלות יותר מהצפויות (או תוך השמטת חלק מהעבירות המיוחסות לחשוד או שינוי נסיבותיהן או הפחתת סכום הגניבה המיוחס לחשוד ע”י המעסיק לסכום שניתן להוכיחו עפ”י הראיות בלבד) וכן הסכמה עונשית או הסכמה בדבר שליחתו של החשוד לקבלת תסקיר לעונש מאת שירות המבחן וזאת לשם קבלת טיפול מתאים וניתוב התיק לענישה שיקומית.police_arrest

סיום הפרשה ללא כתב אישום- כך עושים את זה

אם המעביד מסכים לסיים את הפרשה ברוח טובה – כדאי לחשוד לחתור לכך. המעביד עשוי לדרוש מהעובד להחזיר את מלוא הכסף שגנב בליווי קנס או פרמיה ובתמורה – להסכים שלא להגיש תלונה במשטרה. היות שפתיחת תיק פלילי והרשעה בביצוע עבירה של גניבה ממעביד פירושן כתם לכל החיים והוצאות גבוהות עבור ייצוג משפטי בהליך פלילי, רצוי לעשות הכל כדי לחתור לסיום העניין בצורה המיטבית.
עם זאת, יש להיזהר שלא לבקש מהמעסיק שלא להתלונן במשטרה ע”מ שלא להוסיף עבירה של הדחה בחקירה. במידה שיש רצון מצד המעסיק לסיים את הפרשה בהשבת סכום הגניבה (גם אם בתוספת כלשהי), עדיף לעשות זאת בהסכם בכתב באמצעות עורך דין מיומן, אשר יידע לשמור על זכויותיו של החשוד, להחתים את המעסיק על הסכם סודיות ולוודא כי ייעשה כל שאפשר, במסגרת החוק, ע”מ שהמעסיק יעמוד במילתו ולא יגיש תלונה – בתמורה לקבלת סכום הגניבה בחזרה.

הוגש כתב אישום לבית המשפט?

כאן נכנס לתמונה תפקידו של עורך הדין לסייע לנאשם לצאת מהמשפט בעונש מינימאלי. במקרה שסכום הגניבה עומד על אלפי שקלים בודדים ואין לחובתו של הנאשם הרשעות קודמות – ניתן, פעמים רבות, לסיים את התיק ללא הרשעה. במידה שמדובר בגניבה בסכומים של עשרות אלפי שקלים, ניתן, במקרים רבים, לסיים את התיק בתוצאה של בין מע”ת וקנס לבין 6 חודשי עבודות שירות, תלוי בנסיבות ובהמלצת שירות המבחן. במידה שמדובר בסכומים של מאות אלפי שקלים ומעלה – הרי שיידרשו נימוקים יוצאי דופן או מצב בריאותי בעייתי ביותר ע”מ להימנע משליחתו של הנאשם למאסר מאחורי סורג ובריח ותפקידו על עורך הדין יהיה לנסות ולהגיע עם הפרקליטות להסכמה בדבר תקופת מאסר קצרה, ככל שניתן, או לשכנע את ביהמ”ש בכך, בהעדר הסכמה עם הפרקליטות.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.