תפריט

תפקידו של עו"ד פלילי בשלב החקירה במשטרה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

אין ספק כי חקירה משטרתית מהווה מעמד מלחיץ, ובוודאי כאשר מדובר באדם שנחקר בפעם הראשונה. יתרה מכך, בין אם מדובר באדם שנפתח לו תיק פלילי או שנדרש לצורכי החקירה בלבד, הוא עלול לבצע טעויות שיסבכו ואף יפלילו אותו, גם אם לא ביצע כל עבירה. מסיבה זו, חשוב מאוד לנצל את הזכות להתייעצות עם עורך דין פלילי לפני החקירה, וזה יסייע לנחקר לעבור את החקירה בצורה הטובה ביותר.

הזכות לעורך דין

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עורך דין פלילי ותפקידו בחקירה המשטרתית
עורך דין פלילי ותפקידו בחקירה המשטרתית

חשוב לדעת כי החוקרים חייבים לציין את זכותו של הנחקר להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני תחילתה של החקירה, וכי זכות זו מעוגנת בחוק.

תפקידו של עורך הדין בהכנה לחקירה

ההיבט הראשון בתפקידו של עורך הדין הוא להכין את לקוחו לקראת החקירה המשטרתית. הווה אומר, להבהיר לו את חובותיו וזכויותיו במעמד זה, להסביר לנחקר מהם התרגילים השונים שיכולים החוקרים לבצע וכיצד להגיב אליהם ולא 'ליפול בפח', לייעץ בנוגע לטעויות אפשריות והימנעות מהן, ובאופן כללי גם להרגיע את הלקוח על מנת שיוכל להתנהל ביישוב הדעת. חשוב להבין כי התנהלות מתוך לחץ וחרדה מובילה לא פעם למתן גרסאות סותרות או מפלילות, שעלולות להוביל להסתבכות משפטית, ממנה קשה להיחלץ בהמשך.

ייעוץ לגבי התנהלות בחקירה

אדם שאינו בעל ניסיון בחקירות משטרתיות עלול כאמור לבצע שגיאות בתום לב ולאור הלחץ שמפעילים החוקרים, שבאמתחתם שיטות רבות להשגת מטרותיהם, כולל, במקרים רבים, שקרים והבטחות שווא. בתוך כך, ישנן דרכי התנהלות בחקירה שעשויות להיות בעלות השפעה מכרעת על העתיד. על כן, מתפקידו של עורך הדין לייעץ ללקוח גם לגבי סוגיות כגון מענה לקוני ותמציתי לשאלות, שמירה על זכות השתיקה והשלכותיה, היענות לבדיקת פוליגרף, השתתפות במסדר זיהוי ומתן גרסה מלאה ומפורטת לשאלות החוקרים.

סנגור מנוסה יכין את הלקוח לחקירה, הן הכנה נפשית והן הכנה מקצועית. הוא יסביר ללקוח אודות הצפוי לו ויערוך עמו סימולציות חקירה. הוא יסביר ללקוח אם כדאי לו לשמור על זכות השתיקה או שמא כדאי לו לתת גרסה ואם כן, איזו גרסה? שאלות טובות שמצריכות בירור על ידי איש מקצוע.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

אלימות ופגיעה ברכוש

אלימות ופגיעה ברכוש

מעשי אלימות ופגיעה ברכושו הפרטי, הם מעשים יום יומיים אשר קורים ברחבי המדינה בדרגות חומרה שונות. עבירות אלימות ופגיעה ברכוש  אנשים אשר עסוקים בפעולות של

קרא עוד »
הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה על אלימות מוגשת למשטרה על ידי מי שחווה את האלימות, בטח כלל מדובר בנשים אשר בעליהן, בני זוגות או גורמים משפחתיים ואחרים מבצעים

קרא עוד »
החזקת סמים לשימוש עצמי

החזקת סמים לשימוש עצמי

לפי פקודת הסמים, יש הבדל בין החזקה של סם למטרת שימוש עצמי והחזקה בכמות רבה של סמים שלא למטרת שימוש עצמי. כאשר משווים בין שני

קרא עוד »