תפקידו של עו"ד פלילי בשלב החקירה במשטרה

אין ספק כי חקירה משטרתית מהווה מעמד מלחיץ, ובוודאי כאשר מדובר באדם שנחקר בפעם הראשונה. יתרה מכך, בין אם מדובר באדם שנפתח לו תיק פלילי או שנדרש לצורכי החקירה בלבד, הוא עלול לבצע טעויות שיסבכו ואף יפלילו אותו, גם אם לא ביצע כל עבירה. מסיבה זו, חשוב מאוד לנצל את הזכות להתייעצות עם עורך דין פלילי לפני החקירה, וזה יסייע לנחקר לעבור את החקירה בצורה הטובה ביותר.

הזכות לעורך דין

עורך דין פלילי ותפקידו בחקירה המשטרתית
עורך דין פלילי ותפקידו בחקירה המשטרתית

חשוב לדעת כי החוקרים חייבים לציין את זכותו של הנחקר להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני תחילתה של החקירה, וכי זכות זו מעוגנת בחוק.

תפקידו של עורך הדין בהכנה לחקירה

ההיבט הראשון בתפקידו של עורך הדין הוא להכין את לקוחו לקראת החקירה המשטרתית. הווה אומר, להבהיר לו את חובותיו וזכויותיו במעמד זה, להסביר לנחקר מהם התרגילים השונים שיכולים החוקרים לבצע וכיצד להגיב אליהם ולא 'ליפול בפח', לייעץ בנוגע לטעויות אפשריות והימנעות מהן, ובאופן כללי גם להרגיע את הלקוח על מנת שיוכל להתנהל ביישוב הדעת. חשוב להבין כי התנהלות מתוך לחץ וחרדה מובילה לא פעם למתן גרסאות סותרות או מפלילות, שעלולות להוביל להסתבכות משפטית, ממנה קשה להיחלץ בהמשך.

ייעוץ לגבי התנהלות בחקירה

אדם שאינו בעל ניסיון בחקירות משטרתיות עלול כאמור לבצע שגיאות בתום לב ולאור הלחץ שמפעילים החוקרים, שבאמתחתם שיטות רבות להשגת מטרותיהם, כולל, במקרים רבים, שקרים והבטחות שווא. בתוך כך, ישנן דרכי התנהלות בחקירה שעשויות להיות בעלות השפעה מכרעת על העתיד. על כן, מתפקידו של עורך הדין לייעץ ללקוח גם לגבי סוגיות כגון מענה לקוני ותמציתי לשאלות, שמירה על זכות השתיקה והשלכותיה, היענות לבדיקת פוליגרף, השתתפות במסדר זיהוי ומתן גרסה מלאה ומפורטת לשאלות החוקרים.

סנגור מנוסה יכין את הלקוח לחקירה, הן הכנה נפשית והן הכנה מקצועית. הוא יסביר ללקוח אודות הצפוי לו ויערוך עמו סימולציות חקירה. הוא יסביר ללקוח אם כדאי לו לשמור על זכות השתיקה או שמא כדאי לו לתת גרסה ואם כן, איזו גרסה? שאלות טובות שמצריכות בירור על ידי איש מקצוע.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו"ס – שליש עו"ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה"שטיקים" וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער