תפריט

פרסומות מטרידות בטלפון – מה החוק אומר?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

מי לא מכיר את ההודעות הפרסומיות או שיחות הטלפון השיווקיות שמגיעות אלינו כמעט באופן קבוע? מבצע אטרקטיבי, הצעה לביטוח ואפילו מתכון לזוגיות נפלאה… ובכן, בלא מעט מקרים מדובר על הפרה של חוק התקשורת. כלומר, הטרדה טלפונית.

phone-texting-02סעיף 30א' לחוק התקשורת (שיש המכנים אותו "חוק הספאם") קובע את הכללים שמאפשרים שליחת פרסומת באמצעות טלפון. עקרונית, החוק מעניק לצרכן את האפשרות לבחור האם הוא מעוניין לקבל דבר פרסומת או לא. ככל שהחברה המסחרית מפרה את הוראות החוק, קיימת לצרכן הזכות להגיש תביעת פיצויים כנגדה. אלו לא תביעות זניחות וכבר היו מקרים בהם נפסקו לצרכנים פיצויים בסך אלפי שקלים (ואף עשרות אלפי שקלים) בגין פרסומות מטרידות.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

ישנם שלושה פרמטרים שקובעים האם פרסומת טלפונית היא פרסומת מטרידה:

  1. השיחה/הודעה הייתה דבר פרסומת.
  2. היא שוגרה על ידי טלפון באחת הדרכים אשר קבועות בחוק.
  3. הנמען לא הביע הסכמה לשליחתה.

חוק התקשורת מטיל על הגורם המטריד אחריות פלילית ואזרחית בגין שליחת פרסומת שלא לפי הוראות החוק. על פי החוק ניתן לפסוק לנמען פיצויים בסך כ-1,000 שקלים בגין כל דבר פרסומת וזאת גם ללא הוכחת נזק. החוק מעניק לנמען את הזכות לתבוע את נזקיו ומטיל אף אחריות מסוימת על מנהלי תאגיד ונושאי משרה.

החוק מאפשר לנפגעים מקבלת הפרסומת המטרידה ("ספאם") לתבוע פיצוי עד 1,000 ש"ח, ללא הוכחת נזק, בגין כל הודעה או טלפון ששוגרו אליהם. במקרה בו רואה עצמו הצרכן מוטרד, הוא רשאי להגיש תלונה במשטרה כנגד החברה המטרידה.

בנוסף להגשת תלונה במשטרה, ניתן להגיש תביעה לפיצוי כספי בגין הטרדה. במקרה של הטרדות חוזרות ונשנות, טרם הגשת תביעה, רצוי לשלוח לחברה בדואר רשום דרישה להפסיק את ההטרדה. מסמך זה יוכל להוות ראיה בבית המשפט, אם יגיעו הדברים לידי כך. בכל מקרה, רצוי תמיד לפנות לעו"ד מומחה ולקבל ייעוץ בעניין לפני שמחליטים.

 

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

מתי חיזור הופך להטרדה?

מתי חיזור הופך להטרדה?

הטרדות מיניות הינן מכת מדינה ומדי יום אנו שומעים וקוראים על מקרים של הטרדות מיניות שמתבצעות במגוון מסגרות ומקומות – אם בקרב המשפחה, בעבודה, בין

קרא עוד »