פרסומות מטרידות בטלפון – מה החוק אומר?

מי לא מכיר את ההודעות הפרסומיות או שיחות הטלפון השיווקיות שמגיעות אלינו כמעט באופן קבוע? מבצע אטרקטיבי, הצעה לביטוח ואפילו מתכון לזוגיות נפלאה… ובכן, בלא מעט מקרים מדובר על הפרה של חוק התקשורת. כלומר, הטרדה טלפונית.

phone-texting-02סעיף 30א’ לחוק התקשורת (שיש המכנים אותו “חוק הספאם”) קובע את הכללים שמאפשרים שליחת פרסומת באמצעות טלפון. עקרונית, החוק מעניק לצרכן את האפשרות לבחור האם הוא מעוניין לקבל דבר פרסומת או לא. ככל שהחברה המסחרית מפרה את הוראות החוק, קיימת לצרכן הזכות להגיש תביעת פיצויים כנגדה. אלו לא תביעות זניחות וכבר היו מקרים בהם נפסקו לצרכנים פיצויים בסך אלפי שקלים (ואף עשרות אלפי שקלים) בגין פרסומות מטרידות.

ישנם שלושה פרמטרים שקובעים האם פרסומת טלפונית היא פרסומת מטרידה:

  1. השיחה/הודעה הייתה דבר פרסומת.
  2. היא שוגרה על ידי טלפון באחת הדרכים אשר קבועות בחוק.
  3. הנמען לא הביע הסכמה לשליחתה.

חוק התקשורת מטיל על הגורם המטריד אחריות פלילית ואזרחית בגין שליחת פרסומת שלא לפי הוראות החוק. על פי החוק ניתן לפסוק לנמען פיצויים בסך כ-1,000 שקלים בגין כל דבר פרסומת וזאת גם ללא הוכחת נזק. החוק מעניק לנמען את הזכות לתבוע את נזקיו ומטיל אף אחריות מסוימת על מנהלי תאגיד ונושאי משרה.

החוק מאפשר לנפגעים מקבלת הפרסומת המטרידה (“ספאם”) לתבוע פיצוי עד 1,000 ש”ח, ללא הוכחת נזק, בגין כל הודעה או טלפון ששוגרו אליהם. במקרה בו רואה עצמו הצרכן מוטרד, הוא רשאי להגיש תלונה במשטרה כנגד החברה המטרידה.

בנוסף להגשת תלונה במשטרה, ניתן להגיש תביעה לפיצוי כספי בגין הטרדה. במקרה של הטרדות חוזרות ונשנות, טרם הגשת תביעה, רצוי לשלוח לחברה בדואר רשום דרישה להפסיק את ההטרדה. מסמך זה יוכל להוות ראיה בבית המשפט, אם יגיעו הדברים לידי כך. בכל מקרה, רצוי תמיד לפנות לעו”ד מומחה ולקבל ייעוץ בעניין לפני שמחליטים.

 

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער