עדן אוחיון הורשע ברצח ויכמן: האם מדובר בהריגה או ברצח?

עדן אוחיון בן ה-20 הורשע בתחילת השבוע ברצח גדי ויכמן ובית המשפט המחוזי בבאר שבע שהרשיע אותו גזר עליו מאסר עולם. כזכור, כתב אישום הוגש נגד אוחיון שבו נכתב כי הוא נהג להסתובב עם סכין מטבח לגופו. בכתב האישום צוין כי במאי 2012 הוא שהה עם חבריו בסמוך לביתו של המנוח בעיר באר שבע, ואלו עוררו רעש. ויכמן ביקש מהם לשמור על השקט, ומשלא נעתרו ואף קיללו את אשתו, הוא ירד למטה ועימות התפתח בינו לבין אוחיון. במהלך העימות נגח ויכמן באוחיון, והאחרון בתגובה שלף סכין ונעץ אותה בחוזקה בחזהו של ויכמן.

עורכי דין פליליים שייצגו את אוחיון טענו כי זהו מקרה הריגה ולא רצח, אך בית המשפט קיבל את בקשת הפרקליטות והרשיע את הנאשם בעבירת האלימות החמורה ביותר. בנוסף נקבע כי אוחיון יפצה את משפחתו של המנוח ב-200 אלף ש”ח.

כאמור, עורכי דין פליליים מטעם אוחיון ביקשו להרשיעו בעבירת הריגה ולא בעבירת רצח. כדי להרשיע ברצח, התביעה צריכה להוכיח שמדובר בהמתה בכוונה תחילה, במובן זה שמדובר ברצון מוקדם להמית את הקרבן ולא בהריגה שבוצעה לאחר הקנטה מצידו של הקרבן. הריגה תתקיים במקרה שבו מדובר במאבק בין הניצים, במהלכו הנאשם לא התכוון להרוג את הקרבן אלא ביצע זאת באופן ספונטני. אם הקרבן הקניט את הנאשם, היינו נהג בו באופן כה פוגע עד שלא יכול היה לשלוט בעצמו – ייחשב הדבר להריגה ללא כוונה מוקדמת.

חשוב לציין כי העובדה שהנאשם נשא עמו סכין דרך קבע, אינה משנה לעניין הכוונה במקרה זה. זאת, שכן הדבר לא מוכיח שהנאשם התכוון להרוג את הקרבן הספציפי הזה בטרם התרחש האירוע.

הסיכוי להצלחתו של ערעור

הכרעת הדין של בית המשפט ניתנת לערעור. ברם, הסיכויים שערכאת הערעור (בית המשפט העליון) יזכה את הנאשם, הנם קטנים ביותר. זאת, מכיוון שערכאת הערעור אינה מתערבת בממצאים עובדתיים של הערכאה הנמוכה, כמו גם לא בשאלות שבמהימנות של הערכאה הנמוכה. הסיכוי להצלחה בערעור קיימים רק מקום שבית המשפט טעה בקביעת הממצאים העובדתיים או בהסקת הקביעות המשפטיות הנובעות מהם.

כמו כן, יש להוסיף כי במקרה שלפנינו, בית המשפט לא נתן אמון בגרסתו של הנאשם, גם בשל העובדה שהייתה יותר מגרסה אחת – היינו שהנאשם מסר דברים מפלילים בחקירתו ולאחר מכן חזר בו. הדבר מדגיש את הצורך להתייעץ עם עו”ד פלילי בטרם החקירה. כאשר נאשם מואשם בעבירה חמורה, עדיף לו שלא למסור גרסה בטרם יתייעץ עם סנגור מתאים וזו אף זכותו שבחוק.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער