באילו מקרים עבירות תנועה נחשבות לעבירות פליליות?

במדינת ישראל ישנן עבירות תנועה הנחשבות עבירות פליליות, ולכן בחלק מהמקרים, חשודים ונאשמים בעבירות אלה, מיוצגים על ידי עורך דין פלילי המתמחה, בין היתר, בדיני תעבורה. יחד עם זאת, לא כל עבירת תנועה מובילה לפתיחת רישום ותיק פלילי, אלא מדובר רק בעבירות תנועה הנחשבות בעיני החוק כחמורות.

הגדרת עבירה פלילית במקרים של עבירות תעבורה

עבירות תנועה מוגדרות לרוב על בסיס מעשה רשלנות. מאידך, עבירות תעבורה הנחשבות כחמורות עשויות להוביל לפתיחתו של תיק פלילי. זאת, בשל העובדה כי הנהג הסביר נדרש להבין את הסיכונים הכרוכים בנהיגה בלתי אחראית ובטוחה ולהימנע מהם.

ניקח, למשל, את המקרה שפורסם, לאחרונה, באתר mynet – בעניין האני פריג', נהג משאית בטון, אשר דרס, לפני כשנתיים וחצי, שתי רוכבות אופניים והפקיר אותן פצועות. פריג' נהג בזמן פסילת רישיון, פגע ברוכב אופניים בעיר בני ברק וגרם למותו. די ברור כי במקרה זה מדובר בעבירות פליליות, הן בשל התוצאות הקשות והן בשל הזלזול שהפגין הנהג בחוק.

עבירות תנועה הגוררות פתיחת תיק פלילי

כאמור, תיק פלילי בגין עבירות תעבורה ייפתח רק במקרים של עבירות חמורות, למשל:

  • גרימת מוות ברשלנות – זוהי עבירת תעבורה חמורה העלולה להוביל לעונש של עד 3 שנות מאסר. ההגדרה "רשלנות" מתייחסת לפזיזות או לאדישות, אשר שיקול דעת סביר של אדם מן היישוב היה מונע אותן.
  • תאונת פגע וברח – הפקרה של נפגעים על הכביש מוכרת על ידי החוק כעבירת תעבורה חמורה, שיכולה להוביל ל-7 ואף ל-9 שנות מאסר.
  • נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים – מאחר שמדובר בנהיגה בלתי אחראית המסכנת את הציבור, זוהי עבירה חמורה שבמקרים של נפגעים עלולה להוביל גם למאסר.
  • עבירות גבוליות – כדוגמת אי ציות לרמזור אדום, אי מתן זכות קדימה או התעלמות חוזרת משלילת רישיון. במקרים חמורים עלולות עבירות אלו להוביל להתייחסות פלילית של בית המשפט ובפסק הדין.

משמעות פתיחת תיק פלילי

תיק פלילי הנו בעל השלכות חמורות על חיי האדם, ולכן חשוב להיות מיוצג במקרים אלו על ידי עורך דין פלילי מנוסה ומיומן. מי שנפתח נגדו תיק פלילי עקב עבירת תנועה, עלול למצוא את עצמו נדון למאסר, בנסיבות מסוימות, ומעבר לכך – עצם הרישום הפלילי מהווה כתם קשה שישפיע על חייו האישיים והחברתיים. ההשפעה עשויה להתבטא, בין היתר, בהגבלות תעסוקה, אי קבלת נשק, אי קבלת רישיון עו"ד/רופא/מהנדס, אי קבלה לעבודה ממשלתית/ציבורית הגבלות הגירה למדינות אחרות ועוד. יחד עם זאת, בעזרת ייצוג משפטי הולם ניתן, לעתים רבות, למנוע רישום זה או לבצע מחיקת רישום פלילי בעתיד.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו"ס – שליש עו"ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה"שטיקים" וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער