הפסקת הליכים נגד נאשם בדקירה – מתי אין כשירות לעמוד לדין?

בחדשות 2 פורסם לאחרונה כי נאשם בדקירת אחייניתו לא יעמוד לדין, מפני שהוא אינו כשיר לכך. נגד האיש הוגש כתב אישום בגין גרימת חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, אבל הליכים אלו יופסקו לאחר קביעתו של פסיכיאטר מחוזי, שהורה לאשפזו בכפייה. מקרה זה מעלה שאלה – באילו מצבים אדם אינו כשיר לעמוד לדין פלילי?

במדינת ישראל, עמידה לדין פלילי כרוכה בכשירותו הנפשית של אדם לעמוד בפני בית המשפט וההליכים הצפויים לו. לכן, במקרים בהם קיים ספק לגבי כשירות, חשוב מאוד לקבל עזרה מעורכי דין פליליים.

אי כשירות נפשית לעמידה לדין פלילי

אי כשירות לעמוד לדין פלילי נובעת בעיקר מסיבות נפשיות, כדוגמת מחלת נפש, פיגור שכלי או מחלה כרונית קשה, ונטילת תרופות המשבשות את הדעת. בהתאם לחוק טיפול חולי נפש וחוק הסעד, יש לבחון את כשירותו של אדם לעמוד לדין פלילי, החל מהיותו כשיר בנפשו במהלך ביצוע העבירה, דרך מסוגלות לעמוד בהליך המשפטי ועד ליכולתו לקבל את גזר הדין שיוטל עליו. על מנת להבין את התקנות השונות ומשמעויותיהן יש לפנות אל עורך דין פלילי מנוסה ומומלץ.

מחלה או הפרעה נפשית בעיני החוק

אדם שהוגדר כלא כשיר לעמוד לדין עקב מחלה או הפרעה נפשית, הנו מי שאינו יכול להגן על עצמו כראוי, בעל כושר שיפוט ומציאות לקוי, ובמקרים רבים גם העבירה שביצע הושפעה ממצבו הנפשי. חשוב לציין כי הגדרתה של מחלת נפש אינה חד משמעית, וסיווגה מסובך עוד יותר במקרים של העמדה לדין. האבחון מחייב בדיקה פסיכיאטרית הקובעת אם מדובר בבעיה קבועה, בחוסר שפיות זמנית, או בהיעדר בעיה נפשית מכל וכל. על מנת להבטיח את הוכחת אי הכשירות, חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי המכיר את החוק לפרטיו, אשר מסוגל להדריך את לקוחותיו באופן מיטבי לקראת ההליכים הנדרשים מהם.

אי כשירות לדין מחמת גיל צעיר

מלבד מגבלות נפשיות, החוק בישראל מכיר בגיל צעיר שמתחת ל-12 שנים כחוסר כשירות לעמידה לדין. זאת עקב היותם של הקטינים מחוסרי יכולת שיפוט של אדם בוגר, נעדרי הבנה מספקת בין מותר לאסור וחוקי או לא חוקי, וכן חסרי יכולת להבין את משמעות מעשיהם והשלכותיהם. בנוסף, בגילאים שבין 12 ל-13 יש להיוועץ בשירות המבחן בטרם העמדה לדין. חשוב לציין כי במקרים אלו סיוע מטעמם של עורכי דין פליליים מיומנים הנו קריטי להחלטה אם להעמיד לדין את הקטין.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער