תפריט

הפסקת הליכים נגד נאשם בדקירה – מתי אין כשירות לעמוד לדין?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

בחדשות 2 פורסם לאחרונה כי נאשם בדקירת אחייניתו לא יעמוד לדין, מפני שהוא אינו כשיר לכך. נגד האיש הוגש כתב אישום בגין גרימת חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, אבל הליכים אלו יופסקו לאחר קביעתו של פסיכיאטר מחוזי, שהורה לאשפזו בכפייה. מקרה זה מעלה שאלה – באילו מצבים אדם אינו כשיר לעמוד לדין פלילי?

במדינת ישראל, עמידה לדין פלילי כרוכה בכשירותו הנפשית של אדם לעמוד בפני בית המשפט וההליכים הצפויים לו. לכן, במקרים בהם קיים ספק לגבי כשירות, חשוב מאוד לקבל עזרה מעורכי דין פליליים.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

אי כשירות נפשית לעמידה לדין פלילי

אי כשירות לעמוד לדין פלילי נובעת בעיקר מסיבות נפשיות, כדוגמת מחלת נפש, פיגור שכלי או מחלה כרונית קשה, ונטילת תרופות המשבשות את הדעת. בהתאם לחוק טיפול חולי נפש וחוק הסעד, יש לבחון את כשירותו של אדם לעמוד לדין פלילי, החל מהיותו כשיר בנפשו במהלך ביצוע העבירה, דרך מסוגלות לעמוד בהליך המשפטי ועד ליכולתו לקבל את גזר הדין שיוטל עליו. על מנת להבין את התקנות השונות ומשמעויותיהן יש לפנות אל עורך דין פלילי מנוסה ומומלץ.

מחלה או הפרעה נפשית בעיני החוק

אדם שהוגדר כלא כשיר לעמוד לדין עקב מחלה או הפרעה נפשית, הנו מי שאינו יכול להגן על עצמו כראוי, בעל כושר שיפוט ומציאות לקוי, ובמקרים רבים גם העבירה שביצע הושפעה ממצבו הנפשי. חשוב לציין כי הגדרתה של מחלת נפש אינה חד משמעית, וסיווגה מסובך עוד יותר במקרים של העמדה לדין. האבחון מחייב בדיקה פסיכיאטרית הקובעת אם מדובר בבעיה קבועה, בחוסר שפיות זמנית, או בהיעדר בעיה נפשית מכל וכל. על מנת להבטיח את הוכחת אי הכשירות, חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי המכיר את החוק לפרטיו, אשר מסוגל להדריך את לקוחותיו באופן מיטבי לקראת ההליכים הנדרשים מהם.

אי כשירות לדין מחמת גיל צעיר

מלבד מגבלות נפשיות, החוק בישראל מכיר בגיל צעיר שמתחת ל-12 שנים כחוסר כשירות לעמידה לדין. זאת עקב היותם של הקטינים מחוסרי יכולת שיפוט של אדם בוגר, נעדרי הבנה מספקת בין מותר לאסור וחוקי או לא חוקי, וכן חסרי יכולת להבין את משמעות מעשיהם והשלכותיהם. בנוסף, בגילאים שבין 12 ל-13 יש להיוועץ בשירות המבחן בטרם העמדה לדין. חשוב לציין כי במקרים אלו סיוע מטעמם של עורכי דין פליליים מיומנים הנו קריטי להחלטה אם להעמיד לדין את הקטין.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

מתי חיזור הופך להטרדה?

מתי חיזור הופך להטרדה?

הטרדות מיניות הינן מכת מדינה ומדי יום אנו שומעים וקוראים על מקרים של הטרדות מיניות שמתבצעות במגוון מסגרות ומקומות – אם בקרב המשפחה, בעבודה, בין

קרא עוד »