תפריט

התעללות בבעלי חיים: הענישה הופכת למחמירה יותר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

לאחרונה עלתה לכותרות שוב תופעת ההתעללות בבעלי חיים. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, הנחה את גורמי התביעה ברשויות לנקוט יד קשה עם המואשמים בהתעללות בבעלי חיים. למעשה מדובר בקבלת ההמלצות של ועדה שהוקמה ב-2011 וייעצה להחמיר את הענישה במקרים של עבירות מהסוג הזה. מטרת ההנחיה היא להגדיל את הקנסות ואת המאסרים בפועל.

כיום בישראל ישנם שלושה חוקים עיקריים שעוסקים בהגנה על בעלי חיים. החוק הראשון עוסק בהסדרה של פעולות ציד, החזקה וסחר בחיות בר (חוק הגנת חיות הבר – 1955), השני עוסק בהסדרה של ניסויים בבעלי חיים (חוק צער בעלי חיים (ניסויים בבע"ח) – 1994) והשלישי הוא חוק צער בעלי חיים שעוסק בהגנה על בעלי חיים מפני התעללות. גם הוא נחקק בשנת 1994 והוא החוק היחיד שעוסק בנושא ההתעללות בבעלי חיים. לחוק ישנם ארבעה חלקים עיקריים: איסור העבדת בעל חיים שלא בהתאם ליכולותיו, איסור נטישה, איסור על המתה ברעל ואיסור על עינוי והתאכזרות.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

הכתבה שפורסמה ב-ynet. לחצו להגדלה
הכתבה שפורסמה ב-ynet. לחצו להגדלה

חשוב להבין כי תיק שנסוב סביב התעללות בבעל חיים הוא תיק פלילי לכל דבר, כלומר שהעונש על התעללות שכזו עלול להיות מאסר בפועל. אי לכך, כדי להתמודד עם תביעה משפטית בגין עבירה על חוק צער בעלי חיים ישנו צורך להצטייד בשירותיו של עו"ד פלילי. למעשה העונשים בתחום יכולים להגיע עד שלוש שנות מאסר. עונשים כאלו ניתנים במקרים של התאכזרות או עינוי בעלי חיים, אם כי גם קרו מקרים בהם נאשמים נכנסו לשנת מאסר אחת בגין המתת בעל חיים שלא כדין.

ההגבלות החוקיות

ישנם לא מעט פעילים למען זכויות בעלי חיים שיכולים מצידם להחשיב כל המתה של בעל חיים לצורכי מאכל כעבירה על החוק. עם זאת, חשוב לדעת כי החוק אינו חל על מקרים בהם מדובר על המתה של בעלי חיים לצורכי מאכל או על מקרים של ניסויים שמבוצעים על בעלי חיים שאינם עוברים על חוק צער בעלי חיים הדן בניסויים בבעלי חיים.

מאז נחקק החוק שעוסק בהתעללות, נוספו לו תקנות רבות מתוקף העלייה ברמת המודעות הציבורית לתחומים שונים בנושא. כך למשל בשנת 2001 נוספה תקנה האוסרת על הלעטת אווזים, בשנת 2006 נוספה תקנה בדבר איסור על החזקה של עגלי חלב בתנאים מסוימים ובשנת 2009 נוספה תקנה העוסקת בהחזקת בעלי חיים שלא לצרכים חקלאיים.

לעתים אנשים מן השורה מואשמים על לא עול בכפם בעבירה על חוק צער בעלי חיים. הסיבה לכך נעוצה בהתעוררות קבוצות קיצוניות המחפשות שעירים לעזאזל. בכל מקרה בו אדם נאשם בעבירה על החוק, עליו להצטייד בראש ובראשונה בשירותיו של עורך דין פלילי שמתמחה בתחום כדי לקבל חוות דעת מקצועית בעניינו וכדי לדעת כיצד להתגונן מפני ההאשמות.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה

על פי החוק במדינת ישראל, כל פגיעה בכבודו וחירותו של אדם היא עבירה שהאדם האחראי לכך צריך לקבל את עונשו. עבירת הטרדה מינית נכללת גם

קרא עוד »
חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

פגיעות מיניות הן תופעה קשה ביותר, ולצערנו, מספרן גבוה מאוד. למעשה, מספרן של הפגיעות המיניות גבוה אף יותר מהידוע לנו משום שלא כל נפגע ונפגעת

קרא עוד »