תפריט

הנהג חשוד בהריגה: חוסר ערנות הוא עבירה פלילית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

התאונה המחרידה בכביש 6 שבו אוטובוס התנגש במשאית לפני מספר ימים, הייתה קטלנית במיוחד וגבתה את חייהם של ארבעה בני אדם. בחדשות 2 פורסמה כתבה, ולפיה הודיעה המשטרה כי נהג האוטובוס הפוגע חשוד בהריגה.

נהג האוטובוס וגם נהג המשאית נחקרו על ידי חוקרי התנועה של המשטרה, ונבדקת אפשרות שהנהג הפוגע לא היה ערני בעת התאונה. נהג האוטובוס הסביר כי הוא נסע על פי החוק, היה מרוכז בכביש ולא ביצע שימוש בטלפון הסלולרי שברשותו.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

הריגה מול גרימת מוות ברשלנות

בתאונות קטלניות מסוג זה ובאירועים נוספים, בהן נסיבות האירוע לא הובררו עד תומן, לעתים קיים חשש לביצוע מספר עבירות. למשל, כאשר אדם מתלונן על אדם אחר שהכה אותו וגרם לו לחבלה – החשד הנו לביצוע עבירה של תקיפה שגרמה לחבלה של ממש, גם אם עשוי להתברר לאחר מכן כי מדובר בגרימת חבלה ברשלנות שבוצעה ללא כוונה מראש, שהיא עבירה פחות חמורה.

בענייננו, יש הבדל ברף הרשלנות בין עבירת הריגה לבין גרימת מוות ברשלנות, עבירות שעורכי דין פליליים נתקלים בהן במהלך עבודתם. כדי לענות על דרישת היסוד הנפשי בביצוע עבירת הריגה, יש צורך להראות שלא היה מדובר ברשלנות קלה (כגון הסטת המבט לרגע מן הכביש), אלא רשלנות משמעותית ביותר, כמוה כעצימת עיניים נגד הסיכון האפשרי. דוגמאות לכך: נהיגה בשכרות, מעבר באור אדום, נהיגה על המדרכה ועוד.

בתאונה הקטלנית בכביש 6, אם יוכח שהתאונה נגרמה כתוצאה מרשלנות של הנהג ששלח מסרונים בטלפון הסלולרי בשעת הנהיגה ולא שם לב למשאית החונה בצד הכביש, הרי שמדובר ברשלנות ברף הגבוה ביותר המשויכת לעבירת ההריגה.

חוסר הערנות – עבירה פלילית

חוסר ערנות שהביא לתוצאה של פגיעה באחר, מהווה עבירה פלילית וכמובן מביאה לפתיחת תיק פלילי, לעתים גם כאשר איש לא נפגע. דוגמאות לכך הן ברשלנות בהחזקת נשק אשר נשכח בשירותים של מקום זר או הושאר בתא המטען של הרכב ונגנב, או למשל רשלנות בהשגחה על פעוט שהושאר נעול ברכב פרק זמן משמעותי, גם אם לא אירע לו דבר. עם זאת, לעתים כאר לא נגרמה פגיעה, יהיה פחות אינטרס ציבורי להעמיד את העבריין לדין, והסוגיה תסתיים בסגירת תיק משטרתי.

אם הנהג הפוגע יורשע בהריגה, הוא צפוי, להערכתי, לעונש מאסר של בין שבע לעשר שנים, בעקבות העובדה שנוסעים נהרגו בתאונה. אם הוא יורשע בעבירה של גרימת מוות ברשלנות – הוא צפוי למאסר של כשנתיים.

צפו בכתבה על התאונה:

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

אלימות ופגיעה ברכוש

אלימות ופגיעה ברכוש

מעשי אלימות ופגיעה ברכושו הפרטי, הם מעשים יום יומיים אשר קורים ברחבי המדינה בדרגות חומרה שונות. עבירות אלימות ופגיעה ברכוש  אנשים אשר עסוקים בפעולות של

קרא עוד »
הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה על אלימות מוגשת למשטרה על ידי מי שחווה את האלימות, בטח כלל מדובר בנשים אשר בעליהן, בני זוגות או גורמים משפחתיים ואחרים מבצעים

קרא עוד »
החזקת סמים לשימוש עצמי

החזקת סמים לשימוש עצמי

לפי פקודת הסמים, יש הבדל בין החזקה של סם למטרת שימוש עצמי והחזקה בכמות רבה של סמים שלא למטרת שימוש עצמי. כאשר משווים בין שני

קרא עוד »