תפריט

הגנה עצמית – מתי היא עלולה להיחשב לעבירה פלילית?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

באתר The Post פורסם על מקרה שבו צעיר מקלנסווה שנתקל באלמוני שמפרק חלקים מרכבו, התעמת איתו ודקר אותו. כתוצאה מהדקירה מת הגנב. החשוד בדקירה עוכב לחקירה ובה טען שניסה להבריח את הגנב, וביניהם התפתחה קטטה שבה הגן על עצמו. כאן עולה המתח בין הצורך בהגנה עצמית לבין עבירה פלילית. היכן עובר הגבול?

הגנה עצמית הנה טיעון המעוגן בחוק העונשין, הבא לסייג ולהצדיק מעשה תקיפה שאינו עבירה פלילית. הגנה עצמית מוגדרת כמצב בו אדם נדרש להדוף תקיפה שלא כדין המבוצעת נגדו, או נגד אדם אחר, ומאיימת באופן מוחשי על שלמות גופו, חייו, חירותו או רכושו. יחד עם זאת, קיימים מצבים בהם הגנה עצמית עלולה להיחשב כעבירה פלילית, ולכן חשוב לקבל סיוע מטעם עורך דין פלילי מנוסה ומיומן במקרים אלו.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

מתי הגנה עצמית נחשבת עבירה פלילית?

הגנה עצמית עשויה להיחשב עבירה פלילית במספר מצבים, שלעתים קרובות אינם חד-משמעיים. לכן, חשוב במיוחד לקבל סיוע מקצועי מטעמו של עורך דין פלילי במצבים הבאים:

  • תקיפה שנגרמה עקב התנהגות המוכרת כפסולה על ידי המתגונן, שהיה בה מהידיעה שתוביל לתקיפה. כך לדוגמא, אדם שאיים על חייו אדם אחר יכול היה לצפות שהתנהגותו תוביל לתקיפה.
  • מעשה ההגנה העצמית נדרש להיות ברמה סבירה בהתאם לנסיבות המקרה. לדוגמא, אין זה סביר לירות בקשיש שסטר לאדם אחר.
  • במקרים בהם לא היה חשש סביר לחייו, לגופו או לרכושו של אדם, כדוגמת נערה הסוטרת לאדם אחר.
  • במקרים בהם עוצמת התגובה לא תאמה את מעשה התקיפה, כמו אדם שדחף אדם אחר ובתגובה הטיח המותקף את ראשו בקיר.
  • מקרים בהם היה ניתן להגיב אחרת קודם להגנה העצמית, כמו נסיגה, או פנייה לקבלת עזרה מרשויות החוק.
  • מצבים בהם לא היה חשש מיידי לנתקף, וזאת בתנאי שלא התקיים מצב של "הקם להורגך השכם להורגו".

הקושי בקביעת הגנה עצמית או עבירה פלילית

כל עו"ד פלילי מכיר היטב את הקושי הניצב בפני החוק, באשר להבדלה בין הגנה עצמית לתקיפה פלילית. זאת מאחר שלכל מקרה יש נסיבות ספציפיות, ולעתים קרובות עובר חוט דק בין תגובת התגוננות הולמת וסבירה לבין זו שאינה בגדר הסביר. בנוסף לכך, לא תמיד יכול אדם לצפות את הנזק שמעשה ההגנה העצמית שלו יגרום למתקיף, ואילו בית המשפט מצידו נדרש להכריע בין זכותו של אדם להגן על עצמו לבין שמירה על מסגרת החוק ומניעת מצבים של עשיית דין עצמי. עקב מורכבות הנושא, חשוב להתייעץ עם עו"ד פלילי בעל ידע וניסיון עשיר בתחום, ובוודאי שלא לפעול באופן עצמאי ובלתי מקצועי.

לייעוץ ראשוני פנו עוד היום לעורך דין פלילי גיל באיער

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

אלימות ופגיעה ברכוש

אלימות ופגיעה ברכוש

מעשי אלימות ופגיעה ברכושו הפרטי, הם מעשים יום יומיים אשר קורים ברחבי המדינה בדרגות חומרה שונות. עבירות אלימות ופגיעה ברכוש  אנשים אשר עסוקים בפעולות של

קרא עוד »
הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה על אלימות מוגשת למשטרה על ידי מי שחווה את האלימות, בטח כלל מדובר בנשים אשר בעליהן, בני זוגות או גורמים משפחתיים ואחרים מבצעים

קרא עוד »
החזקת סמים לשימוש עצמי

החזקת סמים לשימוש עצמי

לפי פקודת הסמים, יש הבדל בין החזקה של סם למטרת שימוש עצמי והחזקה בכמות רבה של סמים שלא למטרת שימוש עצמי. כאשר משווים בין שני

קרא עוד »