תפריט

אי הגשת עזרה – עבירה פלילית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

האם ידעתם כי במדינת ישראל אי הגשת עזרה לאדם במצוקה נחשבת לעבירה פלילית שדינה בעונש? בפועל אמנם מסתכמים מרבית המקרים בקנס, אך החוק מתיר לקבוע לאשמים מאסר בפועל של עד חצי שנה. לכן, בכל מקרה של תביעה בגין אי הגשת עזרה מומלץ לפנות אל עו"ד פלילי שהינו בעל ניסיון בתחום, על מנת להימנע מעונשים משמעותיים.

חובת הגשת עזרה בחוק

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

במדינת ישראל הצלת נפש הנה בגדר חובה הכתובה בחוק, הנשענת על מקורות מקראיים של "לא תעמוד על דם רעך". החוק קובע כי חובתו של כל אדם להושיט עזרה לאדם במצוקה המתרחשת לנגד עיניו, כול עוד הצלתו הנה בגדר האפשר ואינה מסכנת את המסייע או את סביבתו. זאת עקב מאורע פתאומי אשר גרם לסכנה מוחשית לבריאותו, לגופו או לחייו של הנפגע. יש לציין כי קריאה לכוחות הצלה כמו מגן דוד אדם, מכבי אש, משטרה, רופא או כל אדם אחר שביכולתו לעזור, הנה בגדר מילוי חובת הצלת נפש.

חובת הצלת נפש בעבר

ההשלכות של אי הגשת עזרה (תמונה: Salvatore Vuono)
השלכות אי הגשת עזרה (תמונה: Salvatore Vuono)

עד לשנת 1998 שבה נכנס חוק הצלת נפש לתוקפו, הייתה ההצלה חובה משפטית רק במקרים של ההורה המציל את ילדיו, נהגים ברכב בעת תאונת דרכים, וכן במקרה של אסון ציבורי או של כבאים הנחלצים לסייע באירוע של נזקי רכוש וגוף. מעבר לכך, כל סיוע נוסף היה בגדר התנדבות ורצון טוב בלבד.

הוראת חוק עשיית עושר ולא במשפט

בימים עברו, מציל נפש נחשב בעיני החוק כמתנדב שאינו זכאי לכיסוי הוצאות שהיו כרוכות במבצע ההצלה. ואולם, כיום השתנתה התפיסה המשפטית, ונקבע כי מי שהציל חיי אדם ונדרש להוצאות בגין סיועו, כל עוד הפעולה נעשתה בתום לב וללא מחויבות כלפי הניצול, זכאי לקבל בחזרה מאת הניצול את הוצאותיו, כולל הוצאות עבור צד שלישי.

כמו כן, חשוב לדעת כי ניתן לחייב בהוצאות המציל גם את הגורם לסכנה, וזאת בהתאם להחלטת בית המשפט. לכן, בכל מקרה של הצלת אדם שהייתה כרוכה בהוצאות גבוהות חשוב לקבל עזרה מטעם עורכי דין פליליים לצורך גבייתן.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

מדריך מקוצר למשפט הפלילי

מדריך מקוצר למשפט הפלילי

המשפט הפלילי מאגד בתוכו את כל נושא הפרת החוק בישראל בתחומים שונים. מי שאינו פועל על פי החוק, ביצע עבירה פלילית ומלווה אותו עורך דין

קרא עוד »
עבריינות נוער

עבריינות נוער

עבריינות נוער הן פעולות בלתי חוקיות שמבצעים בני נוער כמו לדוגמה מעשי אלימות ופגיעה ברכוש כל הנושא מטופל באופן רוחבי על ידי המשטרה, הרשות השופטת

קרא עוד »
מעשה מגונה בפומבי בפני קטין

מעשה מגונה בפומבי בפני קטין

מעשה מגונה בפומבי בפני קטין מתרחש ברוב המקרים למורת רוחו של הקטין שנקלע לסיטואציה מקרית ללא רצונו. קיימים מקרים שבהם מבצע המעשה המגונה מנצל את

קרא עוד »