איך להימנע בתור בעל עסק מעבירות שנעשות בשוגג?

כיזמים או כבעלי עסקים, אף אחד לא מצפה מכם להיות בקיאים בכל תג ותו של החוק הישראלי. יחד עם זאת, עדיין ישנה ציפייה מצד הרשויות, שכולנו ננהג כחוק. מי שעובר עבירה, עלול להיענש קשות. סנקציות על בעלי עסקים עלולות לכלול רישום פלילי, שלילת רישיון עסק, תשלום קנסות, כופר (קנס לרשות המיסים) או פיצוי ללקוח שמגיש תביעה נגד העסק או בעליו. בשורות הבאות נסביר איך תוכלו, בתור בעלי עסקים, להימנע מעבירות שמבוצעות ללא כוונה תחילה (בשוגג).

הדייקנות הנדרשת ברישום פעולות עסקיות

אם קניתם מחשב הביתה, אף אחד לא ידרוש מכם לשמור את הקבלה. זה עניין פרטי שלכם וזריקת קבלה איננה מהווה עבירה על החוק. אבל, רואה חשבון מסביר כי ברגע שמבצעים פעולה עסקית, מצפים מכם שהכל יהיה רשום בדייקנות. לדוגמא, אם מכרתם מחשב, אתם צריכים לתעד את המכירה ולהוציא קבלה ללקוח. ואם קניתם מחשב לעסק ואתם רוצים לקבל החזר כהוצאה מוכרת, תצטרכו בהחלט לשמור את הקבלה. אם תצהירו על הוצאות עסקיות ללא גיבוי של מסמכים ורישום מפורט, זה עלול לסבך אתכם קשות. אם תבצעו מכירות בלי לרשום קבלות מתועדות, זה יתגלה אם תחול ביקורת מס הכנסה בעסק. עבירות על חוקי המס עלולות להיחשב לעבירה פלילית, גם אם נעשו בתום לב. לכן, הקפידו לשמור מסמכים עסקיים, לתעד עסקאות ולשמור את ספרי העסק מסודרים תמיד.

שמרו על סביבה בטיחותית בעסק

הקפידו לשמור על סביבה בטיחותית בעסק. הסביבה העסקית צריכה להיות בטיחותית וידידותית עבור העובדים. זו צריכה להיות סביבה בטיחותית עבור הלקוחות ועבור כל מי שמזדמן למקום. לדוגמא, עובד שלכם שוטף את העסק? הקפידו להציב שלט שהרצפה רטובה. אם מישהו מחליק, זה עלול לסבך אתכם בתביעה של רשלנות. חשוב לא פחות שהעסק יהיה מצויד באמצעים לזיהוי עשן, אמצעים לבטיחות אש ואם נדרש – גם דלתות ליציאת חירום.

הקפידו לחדש את רישיון העסק

עסקים רבים מחויבים לפעול אך ורק בכפוף לרישיון עסק. מסעדות, אולמי אירועים, חנויות שונות, מפעלים ועסקים רבים אחרים, מחויבים בזאת. אם אתם לא בטוחים האם בעסק שלכם חייב להיות רישיון עסק, הקפידו לברר זאת עם הרשות המקומית או מול עורך דין שמתמחה בכך. מלבד זאת, גם אם קיבלתם בעבר רישיון עסק, דעו שעליכם להאריך את תוקפו מעת לעת. ואם אתם אנשי מקצוע בתחום כזה או אחר, וודאו שאתם פועלים בכפוף לרישוי במקצוע. לדוגמא, מי שיציג את עצמו כפסיכולוג למרות שאין לו הסמכה פסיכולוגית, עובר על החוק (בניגוד למאמן אישי, שלא נחשב להסמכה חוקית).

מצג שווא והטעיה

לבעלי עסקים מותר לנקוט במדיניות שיווקית, לפרסם, לשכנע לקוחות, אבל הכל בגבול הסביר. במשפט הישראלי ישנו מונח שנקרא תום לב. החוק לא רואה בעין יפה פעולות כמו מצג שווא, שקר או הטעיה. אם שכנעתם לקוח או חתמתם על חוזה, על בסיס הטעיה או שלא תחת עקרון תום הלב, הגורם הנפגע עלול לתבוע אתכם. בנוסף, אסור כמובן להתחזות לאדם אחר או למכור מוצרים פגומים שעלולים להיות מסוכנים בשימוש סביר.

זהירות עם מתחנות לעובדי ציבור

אם קנית מתנה יקרה לאישתך או שאת קנית מתנה יקרה לבעלך, זה עניין פרטי שלך. אבל אם קניתם מתנה יקרה למישהו שנושא תפקיד ציבורי, זו עלולה להיות בעיה. צריך מאוד להיזהר בנושא של מתנות לנושאי משרה ועובדי ציבור. מתנה יקרה באופן לא סביר עלולה להיחשב לשוחד. במידה ויש לכם ספק בנושא, התייעצו ובדקו. עבירת שוחד זו עבירה חמורה בספק החוקים.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.