סגירת תיק פלילי לחשוד בהתחמקות ממס: בשל חוסר עניין לציבור

באתר News1 פורסמה כתבה ולפיה פרקליטות מחוז תל אביב ביצעה סגירת תיק פלילי לאדם החשוד בהתחמקות ממס. האדם נחשד בהסתרה של חשבונות שהיו ברשותו, על מנת לחמוק מתשלומי מס הכנסה. הנימוק לסגירת תיק פלילי זה היה “חוסר עניין לציבור”.

אנשים רבים נחקרים מדי שנה במשטרת ישראל תחת אזהרה, ונחשבים כחשודים בביצוע עבירה הכרוכה בפתיחת תיק פלילי. תיק זה עשוי להוביל לכתב אישום או להיסגר מסיבות שונות, עימן נמנות היעדר אשמה פלילית, חוסר עניין לציבור וחוסר בראיות מספיקות. חשוב לדעת כי סגירת תיק פלילי איננה עניין של מה בכך, וכי נדרש ייעוץ מקצועי מטעמם של בעלי ניסיון. מומלץ לפנות אל עו”ד פלילי המתמחה בתחום הספציפי של העבירה.

עילות לסגירת תיק משטרתי

  1. היעדר אשמה. סגירת תיק משטרתי עשויה להתרחש לאחר שבירור הנסיבות העלה כי אין כל ראיות לביצוע העבירה, ושהחשדות שהועלו הנם משוללי בסיס. יש לציין כי עורך דין פלילי עשוי לסייע רבות על ידי הנחיית החשוד, וכי סגירתו של התיק תחת עילה זו מובילה למחיקה מלאה של הרישום המשטרתי.
  2. היעדר עניין לציבור. מבחינה עקרונית, החוק גורס כי קיים אינטרס ציבורי להעמדה לדין כאשר קיים חשד לעבירה פלילית. ואולם, לעיתים מתקיימים מספר תנאים המובילים למסקנה כי האינטרס הציבורי ייצא ברווח דווקא מאי העמדה לדין. זאת לאור בחינתם של מספר היבטים ושיקולים הנוגעים בין היתר לגופים ומוסדות הקשורים לחקירה, מידת הפגיעה וחומרתה, הוצאות הכרוכות בחקירה, מצבו וההיסטוריה הפלילית של החשוד, וכן השלכות ההעמדה לדין. יש לציין כי סגירת תיק פלילי במקרה זה איננה מובילה למחיקת הרישום המשטרתי.
  3. חוסר בראיות מספיקות. סגירת תיק משטרתי מתרחשת גם במצב בו החוקרים לא מצאו ראיות מספיקות לביסוס ביצוע העבירה מעל לכל ספק סביר. כלומר, על המשטרה לא רק למצוא ראיות לביסוס העבירות, אלא גם לבחון את עוצמתן ומהימנותן בהתחשב בכללים המנחים את בתי המשפט. אם ההערכה הסופית מובילה למסקנה שלא קיים סיכוי סביר לקבלת הרשעה בבית המשפט, הרי שהתיק ייסגר. חשוב לדעת כי במקרה זה קיימת חשיבות גדולה לליווי צמוד מטעם עו”ד פלילי המומחה בתחום, ושסגירת התיק עקב חוסר בראיות מספיקות איננה מובילה למחיקת הרישום המשטרתי.

ההבדל המהותי בין העילות

כאמור, מלבד עילת היעדר אשמה, נשאר רישום במאגר המשטרתי הפנימי, המעיד לכאורה כי עדיין קיים חשד לביצוע העבירה. לרישום זה עלולות להיות השלכות מזיקות על בעליו שכן המידע פתוח לעיונם של גורמים שונים, העשויים לעשות בו שימוש בתחומי חקירה אחרים ואף בתחום התעסוקתי. לכן, חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי על מנת להביא למחיקת הרישום המשטרתי בנוסף על סגירת התיק הפלילי.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.