תפריט

ייצוג בשימוע

מוסד השימוע נקבע בדין הישראלי בסעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי, כאשר נקבע כי מקום שעומדים לשקול להגיש כתב אישום כנגד חשוד בעבירה מסוג פשע (עבירה שהעונש הקבוע בגינה בחוק עולה על 3 שנות מאסר)-יש לתת לו הזדמנות לעיין בחומר הראיות שנאסף בעניינו ולשכנע את התביעה, בתוך 30 יום מקבלת החומר, להימנע מהגשת כתב אישום נגדו.

חריגים לזכות השימוע (בהם אין חובה לתת זכות שימוע וניתן להגיש כתב אישום באופן מיידי) יתקיימו כאשר עסקינן בעבירה של תקיפת בן זוג, כאשר החשוד נמצא במעצר או כאשר החליט פרקליט מוסמך לכך בהחלטה בכתב.
man-signing-papers
קיימות 2 הנחיות של היועץ המשפטי לממשלה המגדירות את חובת התביעה הכללית בנוגע לקיום זכות השימוע. הראשונה קובעת כי, ככלל, יימסר עיקר חומר הראיות לצורך עריכת השימוע. בפועל, התביעה מוסרת את החומר הכתוב בלבד (הודעות חשודים ומתלוננים, דוחות פעולה ומזכרים) אך לא חומר מוקלט (חומרי וידאו, כגון: עימותים, חקירות ילדים, חקירת בעלי מוגבלויות, שחזור מצולם, צילום מצלמות אבטחה שמסר המתלונן ועוד).
ההנחיה השניה מאפריל 2017 עוסקת רק בפרקליטות וקובעת מנגנון של 2 שימועים: שימוע ראשון בו אין זכות לקבל את חומר הראיות ואין חובה להגיש נימוקי שימוע. רק במידה שהפרקליט יסבור, לאחר שעבר על חומר הראיות, שיש מקום, על פניו, להגיד כתב אישום, יודיע על כך לחשוד, ותוענק לו הזכות לקיים שימוע שני, במסגרתו יוכל לצלם את עיקר חומר הראיות ולהעביר נימוקי שימוע.
עפ״י הפסיקה, במידה שלא ניתנה זכות שימוע כדין, ייטה ביהמ״ש לבטל את כתב האישום (טרם מענה) לצורך עריכת שימוע. במידה שהתביעה לא תשתכנע לא להגיש את כתב האישום מחדש-היא תוכל להגישו שוב.
שימוע יסייע מאוד כאשר קיימת בעיה ראייתית קשה התיק, אשר התביעה אינה יכולה להשלים אותה. לדוגמא, מיוחסת לחשוד עבירה של החזקת סכין וקיימות בתיק ראיות טובות כי הסכין הוחזקה למטרה כשרה (למשל, דיג/ציד/פיקניק/קילוף פירות).
בפרקטיקה, פעמים רבות, ניתן לנצל את מוסד השימוע ע״מ לנסות לגבש הסכמות עם התביעה בנוגע להגשת כתב אישום מוסכם בעבירות מופחתות (כאשר יש ראיות טובות כנגד החשוד) ואף הסכמות בנוגע לעונש (עונש מסויים או טווח ענישה או הפניית הנאשם לתסקיר קצינת מבחן לשאלת העונש, כאשר כל צד יוכל לטעון כרצונו, או כאשר התביעה תגביל עצמה ל-6 חודשי עבודות שירות, למשל).

שימוע על פי חוק

סעיף 60א' לחוק סדר הדין הפלילי (הנקרא גם "יידוע על הזכות לשימוע") מעניק לחשודים בעבירות פליליות מסוג "פשע" (עבירות שהעונש המרבי בגינן עולה על תקופת מאסר של שלוש שנים כגון:, החזקת סם שלא לצריכה עצמית, התפרצות לדירה ולרכב, הטרדות טלפוניות, פגיעה בפרטיות ועוד – והכל בתנאי שהחשוד אינו מצוי במעצר) את הזכות לקיים הליך שימוע, במסגרתו ינסה בא כוחו של החשוד לשכנע את רשויות התביעה להימנע מהגשת כתב אישום כנגדו.

החוק מתיר לבא כוחו של החשוד להגיש פניה מנומקת לפרקליטות בתוך 30 יום מהרגע בו קיבל החשוד הודעה לפיה מתעתדת הפרקליטות להגיש כנגדו כתב אישום (חובה זו מעוגנת גם היא בסדר הדין הפלילי).

לחצו למסמך בדבר החלטה על סגירת תיק אלימות במשפחה (תקיפת נכדים) – לאחר שימוע

ניתן, אפוא, להבין בנקל כי הליך השימוע הוא, במידה רבה, ההזדמנות האחרונה של החשוד לבוא בדין ודברים עם גורמי אכיפת החוק ולהניא אותם מכוונתם להגיש נגדו כתב אישום. חשיבותו של ההליך הופכת את ייצוגו של החשוד על ידי בא כוח מנוסה ליותר מקריטית.

החוק מתיר לחשוד לייצג את עצמו בהליך השימוע אך מובן ונהיר הוא כי החלטה מהסוג הזה תקשה על החשוד שאינו בקיא בסעיפי החוק ובניואנסים המשפטיים השונים להעניק מענה ראוי לטענות שיועלו כנגדו.

כך, למשל, עורך דין מנוסה שלקח חלק,  לא פעם, בהליכי שימוע דומים – יצלם את חומר הראיות הקיים נגדכם ויבדוק אותו באופן יסודי על מנת לנסות ולמצוא פרצות שיכולות לפעול לטובתכם. בנוסף, עורך דין שמכיר את המלאכה מקרוב ישוחח אתכם על מנת להכיר את נסיבות התיק על בוריין.

זאת, באופן שיסייע לו להכין טענות מנומקות דיין שעשויות לשכנע את התביעה להימנע מהגשת כתב אישום בשל חוסר ראיות, חוסר עניין לציבור ולעתים – בעילה מהותית הרבה יותר – חוסר אשמה.

משרד עורכי דין גיל באיער מתמחה בייצוג נאשמים בהליכי שימוע. עבורנו, כל לקוח הוא עולם ומלואו ואנו נעשה כל שביכולתנו על מנת לנצל, עד תום, את זכות השימוע שניתנה לכם ולאפשר ללקוח לחזור למסלול חייו התקין, מוקדם ככל שניתן.

לייעוץ ללא התחייבות, פנו למשרד עו"ד פלילי גיל באיער 052-3877227

או צרו קשר עכשיו באמצעות הטופס הבא:

שם

טלפון

הודעה

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

מאמרים מהאתר:

מה נחשב להטרדה טלפונית?

מה נחשב להטרדה טלפונית?

הטרדה טלפונית נשמעת כעבירה שאינה חמורה, אך על פי החוק העונש המקסימלי על הטרדה עלול להגיע לשלוש שנות מאסר. לכן כאשר מתחיל הליך פלילי נגד

קרא עוד »
מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

הסגת גבול נחשבת לעבירה פלילית במקרה שהאדם הפר את המרחב הפרטי של אדם אחר. כניסה לנכס מקרקעין, המשך שהייה בנכס או שימוש במיטלטלין השייך לאדם

קרא עוד »
סגירת תיק משטרתי

סגירת תיק משטרתי

במקרה שנפתח כנגד אדם תיק משטרתי, גם אם התיק נסגר בשל חוסר עניין לציבור או בשל חוסר ראיות, נותר תיעוד אשר מופיע במרשם הפלילי של

קרא עוד »