הרב הראשי יונה מצגר נחקר בחשד לעבירות מרמה ושוחד

על רקע הבחירות הייצריות לתפקיד הרב הראשי נחקר הרב הראשי האשכנזי יונה מצגר במשך קרוב ל-10 שעות בחשד לביצוע עבירות מרמה, שוחד, הפרת אמונים ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. בתום חקירה שארכה לא פחות מ-10 שעות שוחרר מצגר למעצר בית של חמישה ימים. עוד התחייב הרב כי לא ייצור קשר עם מי המעורבים בפרשה ויגיע למשטרה ככל שיידרש.

יחד עם הרב הראשי עצרה המשטרה את נהגו ועוזרו, חיים ניסן אייזנשטט בחשד לקבלת שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים. לצדו נעצרו גם שני מקורבים נוספים לרב. המשטרה ערכה חיפוש בבתיהם ובמשרדיהם של המעורבים בפרשה והחרימה מסמכים, מחשבים ורכוש נוסף.

מהחקירה הסמויה שהתנהלה ביחידת להב 433 של היחידה הארצית לחקירות הונאה, עלה כי לפחות בשתי הזדמנויות קיבל הרב מצגר שוחד בשווי מאות אלפי שקלים מכספי תרומות שהתרים עבור מגוון עמותות. מעצרו של הרב מצגר אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה ועל ידי פרקליט המדינה וזאת משום שמעמדו של הרב הראשי בישראל, מקביל הלכה למעשה למעמדו של שופט בבית המשפט העליון.

השופט ירון לוי אשר אישר את הארכת מעצרו של מצגר נימק את החלטתו בטענה כי “מחומר החקירה עולה תמונה של העברת כספים אסורה בהיקף כספי ניכר וזאת על פני תקופה ממושכת”. עוד הוסיף השופט לוי כי “לכל אחד מהחשודים תפקיד משמעותי בשרשרת העברת הכספים. עם זאת חלקו של אייזנשטט הוא המשמעותי ביותר מבין החשודים”, ציין. על פי הערכת השופט, מחומר החקירה עולה חשד סביר, המצביע על תפקידו המרכזי של אייזנשטט ועל מעורבותו העמוקה במסכת קבלת הכספים האסורה, שיש בה כדי לקשור ברמה הנדרשת, בשלב זה, ואף מעבר לכך, את אייזנשטט למעשים המיוחסים לו.

ראוי לציין כי אין זו הפעם הראשונה בה נקשר שמו של מצגר בפרשות שעניינן פלילים. נזכיר כי ב-2005 נחקר הרב בחשד שקיבל הטבות בסך עשרות אלפי שקלים מבית המלון מצודת דוד בירושלים – שבו התארח. המשטרה המליצה להעמיד את הרב לדין אך היועץ המשפטי דאז מני מזוז החליט על סגירת התיק מחוסר ראיות.

נוכח האישומים החדשים, פנתה תנועת אומ”ץ לשר הדתות נפתלי בנט בבקשה לפעול לאלתר להשעייתו של הרב מצגר.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער