הסעת שוהים בלתי חוקיים

תמונה ראשית עו"ד גיל באיער

חדשות לבקרים אנו עדים למקרים בעייתיים בהם מעורבים שוהים בלתי חוקיים בישראל. קיימת בעיה בישראל שכן מצד אחד השוק והתעשייה בתחומים מסוימים נמצאים במחסור בכוח עבודה זמין שהרבה פעמים מגיע מהרשות הפלסטינית, אך מצד שני יש מגבלות חוקיות וביטחוניות על שוהים זרים ובלתי חוקיים. לאחרונה החוק מחמיר עם נהגים אשר מעבירים ומסייעים לשוהים בלתי חוקיים להגיע מנקודה אחת לשנייה.

מי נחשב לאדם המוגדר כשוהה בלתי חוקי?

למעשה, כל אדם הנמצא בתחומי מדינת ישראל ללא היתר ואישורים מתאימים מוגדר על פי המדינה כשוהה בלתי חוקי. כאשר מתייחסים לעבירה הסעת שוהים בלתי חוקים, ברוב המקרים מדובר בהסעת פלסטינים המתגוררים בעזה ובאיו“ש. עבור חלק מהפלסטינים מנפיקים אישורי כניסה וויזות שמוגדרות כחוקיות, אך יש גם לא מעט מהם שאין להם אישור כניסה לארץ והם מוגדרים כמסתננים.

לצערנו, יש גם לא מעט נהגים אשר מסייעים לאותם מסתננים לנוע לתוך שטחי ישראל. זו הסיבה שהחוק מקשה על תנועת השבח“ים בישראל, אוסר על הסעתם ואף מטיל קנסות ועונשי מאסר כבדים על אנשים המסיעים שוהים בלתי חוקיים כנגד החוק.

על פי סעיף 12 ג‘ לחוק הכניסה לישראל, אדם אשר מסיע ברכבו או ברכב מסחרי תושב שהוא לא חוקי כדין, דינו מאסר של עד שנתיים או תשלום של קנס כספי. בחלק מהמקרים החוק מטיל מאסר של 3 שנות מאסר בפועל, זאת במקרים בהם נעשה ניסיון להסתיר את התושב בזמן הסעתו. אחת לכמה זמן, נעשה עדכון בחוק ומעת לעת מחליטים להחמיר את הענישה. למשל, בשנת 2010 הוחלט כי יוגש כתב אישום נגד חשוד, גם אם תיק החקירה נפתח בפעם הראשונה בגין הסעת שוהה בלתי חוקי.

שוהה בלתי חוקי בישראל

שוהה בלתי חוקי בישראל הוא אדם הנמצא בתחומי המדינה ללא היתר שהייה חוקי. בישראל, המונח מתייחס בעיקר לפלסטינים תושבי יהודה והשומרון וחבל עזה, אשר אינם זקוקים לאשרות כניסה ולדרכונים בעת כניסתם לישראל, אלא להיתרי כניסה המונפקים על ידי מנהלת התיאום והקישור.

השלכות השהייה הבלתי חוקית:

  • מעצר והרחקה: שוהים בלתי חוקיים עלולים להיעצר ולהיכלא במתקני מעצר, ולאחר מכן להיות מורחקים מישראל.
  • קנסות: מעסיקים של שוהים בלתי חוקיים עלולים להיקנס.
  • הגבלות תעסוקה: שוהים בלתי חוקיים אינם רשאים לעבוד בישראל באופן חוקי.
  • הדרה חברתית: שוהים בלתי חוקיים עלולים לחוות קשיים בגישה לשירותים חברתיים, כגון חינוך וביטוח בריאות.

הגורמים לשוהייה בלתי חוקית:

  • היעדר אפשרויות תעסוקה: תושבי יהודה והשומרון וחבל עזה סובלים מאבטלה גבוהה, ועל כן רבים מהם מחפשים עבודה בישראל.
  • קשיים בקבלת היתרי כניסה: תהליך קבלת היתרי כניסה לישראל עשוי להיות ארוך ומסובך.
  • עוני: רבים מהשוהים הבלתי חוקיים מגיעים ממשפחות עניות, ועל כן אינם יכולים להרשות לעצמם את העלויות הכרוכות בקבלת היתרי כניסה.

הטיפול בתופעת השהייה הבלתי חוקית:

ממשלת ישראל נוקטת במספר צעדים במטרה להילחם בתופעת השהייה הבלתי חוקית, ביניהם:

  • הגברת האכיפה: הגברת הפטרולים והפעילות לאיתור שוהים בלתי חוקיים.
  • הקמת גדר הפרדה: בניית גדר הפרדה לאורך קו התפר בין ישראל ליהודה והשומרון.
  • החמרת הענישה: החמרת הענישה על העסקת שוהים בלתי חוקיים.

ביקורת על הטיפול בתופעה:

ארגוני זכויות אדם מותחים ביקורת על הטיפול הישראלי בתופעת השהייה הבלתי חוקית, וטוענים כי הוא גורם לפגיעה בזכויותיהם של שוהים בלתי חוקיים.

מה לגבי חקירה במשטרה על הסעת שוהים בלתי חוקיים?

מכיוון וסיוע לשוהים בלתי חוקיים מהווה סיכון ממשי למדינת ישראל ולאינטרסים שלה, מדובר הרבה פעמים בעניין מהותי שמוביל לעצירה ואף לחקירה משטרתית. במידה ונעצרת בגין הסעה של שוהה בלתי חוקי, עליך לסגור כי המידע שתמסור למשטרה בזמן החקירה יכול להכריע ולקבוע האם יוגש נגדך כתב אישום או יוטל עונש. זו הסיבה שחשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי עוד לפני הכניסה לחקירה משטרתית בגין אישום בעבירה של הסעת שוהים בלתי חוקיים.

נעים להכיר

עו”ד פלילי גיל באיער

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי גיל באיער

למה לבחור במשרד עו"ד גיל באיער

תובע משטרתי לשעבר המכיר את עבודת המשטרה "מבפנים"

עו"ד פלילי משנת 1998 ניסיון באלפי תיקים פליליים

הקשבה, תמיכה וליווי אישי בתהליך רגשי מורכב וקשה

מחשבה חדה
ותמיד מחוץ לקופסא

מועמד לשעבר
למשרת שופט

מאות המלצות אישיות ואותנטיות מלקוחות

הלקוחות שלנו מספרים

משרד עו”ד גיל באיער זכה למאות המלצות חיוביות (ר׳ למטה)

5.0 ★★★★★ (מעל 200 המלצות)

פתרונות המשרד

עבירות אלימות

עבירות סמים

עבירות מין

עבירות נוער

עבירות רכוש

מחיקת רישום פלילי ומשטרתי

מאמרים קשורים