המעצר הוא לעד בעדיפות אחרונה – במיוחד כשמדובר בקטינים

שופט בית המשפט השלום בירושלים,יצחק שמעוני, הורה למשטרה לשחרר שני קטינים בני 14 ו-15 וזאת בנימוק שהייתה למשטרה האפשרות לשחררם, אך המעצר שימש עבורה רק כאמצעי ענישה ולא כאמצעי חקירה – כמקובל.

תחילתה של הפרשה במעצר של ארבעה קטינים שנעצרו בחשד לפגיעה באזרחים ערבים בתגובה לפגיעה באזרחים יהודים בירושלים. המעצר בוצע בשעת בוקר מוקדמת, דבר שאפשר את חקירתם של הצעירים לאורך היום אך זו לא התבצעה – והחשודים לא הובאו כמקובל לדיון בבית המשפט לנוער.  בשעות הערב, הודיעו החוקרים כי הדיון ייערך רק למחרת – ובינתיים יישארו הקטינים במעצר.

עמותת “חננו” שהעניקה ייעוץ וסיוע משפטי לקטינים, הגישה לבית משפט השלום בירושלים ערר מיידי על החלטת המשטרה וזה נדחה תחילה. בעקבות הגשת הבקשה, שיחררה המשטרה שניים מתוך ארבעת הנערים. בעמותה  פנו לבית המשפט המחוזי והשופט משה יועד הכהן, הורה כי בית המשפט השלום יידון בבקשה לשחרר את הנערים לביתם – עוד באותו הלילה.

לבסוף, בדיון שנערך בבית משפט השלום, והחל בסמוך לחצות, הורה השופט שמעוני לשחרר את שני הנערים למעצר בית, וזאת לאחר שלא חסך את שבטו מהמשטרה. זאת, משום שלדידו השתמשה המשטרה בסמכותה לעצור את הקטינים, אשר יוצגו בדיון על ידי עורך הדין איתמר בן-גביר, כאמצעי ענישה והפחדה – ולא כאמצעי חקירה כמקובל בדין.

עוד קודם לכן קבע השופט יועד הכהן כי המעצר חייב להיות, לעד, החלופה האחרונה – במיוחד כשמדובר בקטינים – ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בקטינים ללא עבר פלילי.

חשוב לזכור כי ההחלטה לשחרר את הקטינים, בסופו של דבר, התאפשרה בעיקר בזכות מעורבותם המהירה של עורכי הדין, אשר לא ויתרו ולא הותירו אבן על אבן בניסיון להשיג את מבוקשם. כניסתו המהירה של עו”ד פלילי למשוואה היא המפתח בתיקים מסוג זה משום שהסניגור הפלילי אשר מכיר את התקדימים הרלוונטיים יכול להסביר לשופט התורן, בקלות רבה, מדוע המעצר הוא לא החלופה הראויה בנסיבות העניין ומדוע אין כל מניעה לבחור בחלופה אחרת.

למרבה הצער, חשודים רבים נוטים לוותר על זכותם לייעוץ משפטי ומבלים את הלילה במעצר על לא עוול בכפם. זכרו, הנטייה לקבל את בקשת המעצר של המשטרה כמובנת מאליה וככזו שלא ניתן להיאבק בה היא טעות ממעלה ראשונה.

המאמר הועיל לכם? שתפו גם את החברים
עורך דין גיל באיער

עורך דין גיל באיער

גיל באיער הינו עורך דין פלילי מהותיקים בישראל. בעברו, כיהן עו"ד באיער כתובע משטרתי וצבר ניסיון רב שנים בהופעה באלפי תיקים פליליים ודיוני מעצר (כולל תיקי נוער) הן כתובע והן כסנגור. בשנת 2009 היה מועמד לכהונת שופט.