המעצר הוא לעד בעדיפות אחרונה – במיוחד כשמדובר בקטינים

שופט בית המשפט השלום בירושלים,יצחק שמעוני, הורה למשטרה לשחרר שני קטינים בני 14 ו-15 וזאת בנימוק שהייתה למשטרה האפשרות לשחררם, אך המעצר שימש עבורה רק כאמצעי ענישה ולא כאמצעי חקירה – כמקובל.

תחילתה של הפרשה במעצר של ארבעה קטינים שנעצרו בחשד לפגיעה באזרחים ערבים בתגובה לפגיעה באזרחים יהודים בירושלים. המעצר בוצע בשעת בוקר מוקדמת, דבר שאפשר את חקירתם של הצעירים לאורך היום אך זו לא התבצעה – והחשודים לא הובאו כמקובל לדיון בבית המשפט לנוער.  בשעות הערב, הודיעו החוקרים כי הדיון ייערך רק למחרת – ובינתיים יישארו הקטינים במעצר.

עמותת “חננו” שהעניקה ייעוץ וסיוע משפטי לקטינים, הגישה לבית משפט השלום בירושלים ערר מיידי על החלטת המשטרה וזה נדחה תחילה. בעקבות הגשת הבקשה, שיחררה המשטרה שניים מתוך ארבעת הנערים. בעמותה  פנו לבית המשפט המחוזי והשופט משה יועד הכהן, הורה כי בית המשפט השלום יידון בבקשה לשחרר את הנערים לביתם – עוד באותו הלילה.

לבסוף, בדיון שנערך בבית משפט השלום, והחל בסמוך לחצות, הורה השופט שמעוני לשחרר את שני הנערים למעצר בית, וזאת לאחר שלא חסך את שבטו מהמשטרה. זאת, משום שלדידו השתמשה המשטרה בסמכותה לעצור את הקטינים, אשר יוצגו בדיון על ידי עורך הדין איתמר בן-גביר, כאמצעי ענישה והפחדה – ולא כאמצעי חקירה כמקובל בדין.

עוד קודם לכן קבע השופט יועד הכהן כי המעצר חייב להיות, לעד, החלופה האחרונה – במיוחד כשמדובר בקטינים – ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בקטינים ללא עבר פלילי.

חשוב לזכור כי ההחלטה לשחרר את הקטינים, בסופו של דבר, התאפשרה בעיקר בזכות מעורבותם המהירה של עורכי הדין, אשר לא ויתרו ולא הותירו אבן על אבן בניסיון להשיג את מבוקשם. כניסתו המהירה של עו”ד פלילי למשוואה היא המפתח בתיקים מסוג זה משום שהסניגור הפלילי אשר מכיר את התקדימים הרלוונטיים יכול להסביר לשופט התורן, בקלות רבה, מדוע המעצר הוא לא החלופה הראויה בנסיבות העניין ומדוע אין כל מניעה לבחור בחלופה אחרת.

למרבה הצער, חשודים רבים נוטים לוותר על זכותם לייעוץ משפטי ומבלים את הלילה במעצר על לא עוול בכפם. זכרו, הנטייה לקבל את בקשת המעצר של המשטרה כמובנת מאליה וככזו שלא ניתן להיאבק בה היא טעות ממעלה ראשונה.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו”ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער