תפריט

היועץ המשפטי מקדם רפורמה בהסדרי הטיעון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

זה מכבר פרסם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, המשמש מתוקף תפקידו גם כראש התביעה הכללית, שורה של הנחיות חדשות שיחוללו מהפך של ממש במשפט הפלילי: הכירו את הליך "ההסדר המותנה".

במסגרת ההנחיות החדשות שפרסם היועהמ"ש תוכל הפרקליטות להגיע להסדר עם החשוד וזאת באופן שעל אף ההודאה במעשים המיוחסים לו – עת מדובר בעבירות קלות בלבד –  לא יוגש כנגדו כתב אישום – ובתמורה יהיה עליו לשלם פיצויים עד סכום של 14,400 שקלים  – או להימנע בעתיד מביצוע העבירה.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

אחת המטרות העיקריות שעומדות בבסיס הרפורמה שמקדם ויינשטיין, נעוצה בהפחתת העומס חסר התקדים על בתי המשפט – וזאת במטרה להפחית ולו במעט את העיכוב הבלתי מתקבל על הדעת בהחלטות שניתנות על ידי הרשות השופטת. מעבר לכך, רציונל נוסף הנעוץ בלב-ליבה של הרפורמה נוגע בצורך לסייע לאנשים שמעדו לראשונה בחייהם וביצעו עבירה קלה – לחזור לשגרת חייהם מוקדם ככל הניתן מבלי שכתב האישום יטיל צל כבד על עתידם.

מהם סייגי ההסדר המותנה?

בשלב ראשון, כך קבע היועץ המשפטי לממשלה, יחולו ההנחיות החדשות רק על תובעי הפרקליטות ועל תובעים העוסקים בעבירות תכנון ובנייה. בנוסף, ההסדר יחול אך ורק על עבירות מסוימות שהענישה בגינן לא תכלול מאסר בפועל, עבודות שירות או מאסר על תנאי. דוגמא לעבירות מסוג זה תוכלו למצוא במקרים של פזיזות ורשלנות, השארת ילד ללא השגחה, חלק מעבירות מחשב אלה ואחרות וכיוצא באלה.

לבסוף, ההסכם מותנה אך ורק במקרים שבהם נסיבות חייו האישיות של החשוד, נסיבות העבירה, גילו והתנהלותו בטרם המעשה, יצדיקו הקלה. ההסכם לא ייחתם עם מי שמתנהלים כנגדו הליכי חקירה או משפט – וגם עם מי שלחובתו נרשמה מעורבות בפלילים בחמש השנים שלפני ביצוע העבירה.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

החזקת סמים לשימוש עצמי

החזקת סמים לשימוש עצמי

לפי פקודת הסמים, יש הבדל בין החזקה של סם למטרת שימוש עצמי והחזקה בכמות רבה של סמים שלא למטרת שימוש עצמי. כאשר משווים בין שני

קרא עוד »