תפריט

היועץ המשפטי מקדם רפורמה בהסדרי הטיעון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

זה מכבר פרסם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, המשמש מתוקף תפקידו גם כראש התביעה הכללית, שורה של הנחיות חדשות שיחוללו מהפך של ממש במשפט הפלילי: הכירו את הליך "ההסדר המותנה".

במסגרת ההנחיות החדשות שפרסם היועהמ"ש תוכל הפרקליטות להגיע להסדר עם החשוד וזאת באופן שעל אף ההודאה במעשים המיוחסים לו – עת מדובר בעבירות קלות בלבד –  לא יוגש כנגדו כתב אישום – ובתמורה יהיה עליו לשלם פיצויים עד סכום של 14,400 שקלים  – או להימנע בעתיד מביצוע העבירה.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

אחת המטרות העיקריות שעומדות בבסיס הרפורמה שמקדם ויינשטיין, נעוצה בהפחתת העומס חסר התקדים על בתי המשפט – וזאת במטרה להפחית ולו במעט את העיכוב הבלתי מתקבל על הדעת בהחלטות שניתנות על ידי הרשות השופטת. מעבר לכך, רציונל נוסף הנעוץ בלב-ליבה של הרפורמה נוגע בצורך לסייע לאנשים שמעדו לראשונה בחייהם וביצעו עבירה קלה – לחזור לשגרת חייהם מוקדם ככל הניתן מבלי שכתב האישום יטיל צל כבד על עתידם.

מהם סייגי ההסדר המותנה?

בשלב ראשון, כך קבע היועץ המשפטי לממשלה, יחולו ההנחיות החדשות רק על תובעי הפרקליטות ועל תובעים העוסקים בעבירות תכנון ובנייה. בנוסף, ההסדר יחול אך ורק על עבירות מסוימות שהענישה בגינן לא תכלול מאסר בפועל, עבודות שירות או מאסר על תנאי. דוגמא לעבירות מסוג זה תוכלו למצוא במקרים של פזיזות ורשלנות, השארת ילד ללא השגחה, חלק מעבירות מחשב אלה ואחרות וכיוצא באלה.

לבסוף, ההסכם מותנה אך ורק במקרים שבהם נסיבות חייו האישיות של החשוד, נסיבות העבירה, גילו והתנהלותו בטרם המעשה, יצדיקו הקלה. ההסכם לא ייחתם עם מי שמתנהלים כנגדו הליכי חקירה או משפט – וגם עם מי שלחובתו נרשמה מעורבות בפלילים בחמש השנים שלפני ביצוע העבירה.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה

על פי החוק במדינת ישראל, כל פגיעה בכבודו וחירותו של אדם היא עבירה שהאדם האחראי לכך צריך לקבל את עונשו. עבירת הטרדה מינית נכללת גם

קרא עוד »
חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

פגיעות מיניות הן תופעה קשה ביותר, ולצערנו, מספרן גבוה מאוד. למעשה, מספרן של הפגיעות המיניות גבוה אף יותר מהידוע לנו משום שלא כל נפגע ונפגעת

קרא עוד »