תפריט

החזקת רכוש גנוב

יסודות עבירת החזקת רכוש גנוב

סעיף 413 לחוק העונשין קובע כי אדם המחזיק רכוש שלגביו עולה חשד סביר כי מדובר ברכוש גנוב, וזאת בתנאי שאותו אדם לא הוכיח כי החזקה ברכוש נרכשה כדין – דינו מאסר שלוש שנים. מטרת הסעיף המדובר היא כמובן למנוע מצב שבו אנשים ישימו את ידיהם על חפצים גנובים ויגדילו את שיעור הפשיעה הגבוה ממילא. כתב אישום בגין החזקת הרכוש הגנוב יכול להיות מוגש בין אם כעבירה יחידה ובין אם כעבירה נלווית.

הרכוש הגנוב יכול להתגלות כתוצאה מחיפוש על גופו או בביתו של אדם או ברכבו. סביר להניח כי ריבוי פריטים (דוגמת כמות גדולה מהרגיל של מכשירים סלולריים או עשרות חולצות הנמצאות בעטיפותיהן), מידע מודיעיני מוקדם, מצבו הסוציו-אקונומי של החשוד או נסיבותיו האישיות הם אלו שיעוררו את החשד ויגרמו לשוטר לדרוש קבלות על רכישתם של הפריטים. זאת ועוד, גם הטענות לפיהן פריט זה או אחר נקנה בעלות נמוכה בהרבה מהצפוי ו\או נרכש במקום לא מסודר-עלולות  לעורר חשד סביר. או אז, עשויה המשטרה לייחס לנאשם עבירה של עצימת עיניים בכל הנוגע לאפשרות הסבירה כי הרכוש גנוב.

כתב אישום עלול להיות מוגש על לא עוול בכפו של החשוד

אני סבור כי הפרקטיקה הנהוגה בימינו אנו – שגויה. זאת, משום שהסעיף קובע כי רק אם יש חשד סביר שהרכוש גנוב – יצטרך החשוד להוכיח כי הוא רכש את החזקה בו כדין. עם זאת, לעתים קרובות, אנו עדים למקרים שבהם גם אם לא התקיים חשד סביר הרי שהשוטר מבקש מהחשוד לספק הסבר סביר ומניח את הדעת בדבר רכישתו של הפריט (בד"כ מבקש קבלה). לא תמיד יעלה בידיו של החשוד להסביר כל רכישה – ובמקרים כאלה יכול להיות מוגש כתב אישום – שלא בצדק.

בדיוק מסיבה זו נכון יהיה לערב, כבר בתחילת הדרך, עורך דין פלילי מנוסה המתמחה בייצוג נאשמים בעבירת החזקת רכוש גנוב. מעורבותו המוקדמת של עורך הדין תאפשר לכם להתמודד עם המצב אליו נקלעתם ואולי אף למנוע את הגשתו של כתב האישום, מלכתחילה, באמצעות משא ומתן עם המשטרה או רשויות התביעה.

במקרה שיוגש כתב אישום-מטרתו של עורך הדין תהיה להוכיח כי גם אם נמצא ברשותכם רכוש החשוד כגנוב – הרי שלא ידעתם ולא היה עליכם לחשוד כי מדובר ברכוש גנוב. חשוב לציין, כי גם אם הוגש נגדכם כתב אישום הרי שלא מדובר בסוף פסוק. עורכי דין פליליים, אשר טיפלו בעבר בתיקים מסוג זה, יבחנו את חומר הראיות על בוריו ויעשו כל שביכולתם על מנת להביא לזיכוייכם המלא או, לחילופין, במקרה הפחות נעים (כאשר קיימות ראיות בעלות סיכוי גבוה להרשעה) – להגיע עבורכם לעסקת טיעון, אשר תמזער, עד כמה שניתן, את הנזק המשפטי שעלול להיגרם לכם.

משרד עורכי דין גיל באיער מתמחה בייצוג ובמתן ייעוץ משפטי לחשודים הנאשמים בהחזקת רכוש גנוב. צוות המשפטנים המיומן של המשרד יעשה כל שביכולתו על מנת לאפשר לכם לשוב לשגרת חייכם, מוקדם ככל שניתן, ולהפוך את החקירה במשטרה ואת כתב האישום, אם וכאשר, לאפיזודה חולפת.

לייעוץ ללא התחייבות, פנו למשרד עו"ד פלילי גיל באיער 052-3877227

או צרו קשר עכשיו באמצעות הטופס הבא:

שם

טלפון

הודעה

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

מאמרים מהאתר:

אלימות כלפי חסרי ישע

אלימות כלפי חסרי ישע

מעשי אלימות כלפי אנשים שהם חסרי ישע לצערנו נמצא הרבה בכותרות בתקופה האחרונה. כולנו צפינו בזעזוע בתחקירים בלעדיים בחדשות על נושא אלימות מטפלים כנגד קשישים

קרא עוד »
מעשה מגונה שלא בהסכמה

מעשה מגונה שלא בהסכמה

מעשה מגונה הוא סוג של עבירת מין חמורה שדינה מאסר בפועל. מעשה מגונה שלא בהסכמה נוגע לעשיית פעולה התנהגותית שהיא בעלת אופן מיני, כלפי אדם

קרא עוד »
מדריך מקוצר למשפט הפלילי

מדריך מקוצר למשפט הפלילי

המשפט הפלילי מאגד בתוכו את כל נושא הפרת החוק בישראל בתחומים שונים. מי שאינו פועל על פי החוק, ביצע עבירה פלילית ומלווה אותו עורך דין

קרא עוד »
עבריינות נוער

עבריינות נוער

עבריינות נוער הן פעולות בלתי חוקיות שמבצעים בני נוער כמו לדוגמה מעשי אלימות ופגיעה ברכוש כל הנושא מטופל באופן רוחבי על ידי המשטרה, הרשות השופטת

קרא עוד »