תפריט

החזקת רכוש גנוב

יסודות עבירת החזקת רכוש גנוב

סעיף 413 לחוק העונשין קובע כי אדם המחזיק רכוש שלגביו עולה חשד סביר כי מדובר ברכוש גנוב, וזאת בתנאי שאותו אדם לא הוכיח כי החזקה ברכוש נרכשה כדין – דינו מאסר שלוש שנים. מטרת הסעיף המדובר היא כמובן למנוע מצב שבו אנשים ישימו את ידיהם על חפצים גנובים ויגדילו את שיעור הפשיעה הגבוה ממילא. כתב אישום בגין החזקת הרכוש הגנוב יכול להיות מוגש בין אם כעבירה יחידה ובין אם כעבירה נלווית.

הרכוש הגנוב יכול להתגלות כתוצאה מחיפוש על גופו או בביתו של אדם או ברכבו. סביר להניח כי ריבוי פריטים (דוגמת כמות גדולה מהרגיל של מכשירים סלולריים או עשרות חולצות הנמצאות בעטיפותיהן), מידע מודיעיני מוקדם, מצבו הסוציו-אקונומי של החשוד או נסיבותיו האישיות הם אלו שיעוררו את החשד ויגרמו לשוטר לדרוש קבלות על רכישתם של הפריטים. זאת ועוד, גם הטענות לפיהן פריט זה או אחר נקנה בעלות נמוכה בהרבה מהצפוי ו\או נרכש במקום לא מסודר-עלולות  לעורר חשד סביר. או אז, עשויה המשטרה לייחס לנאשם עבירה של עצימת עיניים בכל הנוגע לאפשרות הסבירה כי הרכוש גנוב.

כתב אישום עלול להיות מוגש על לא עוול בכפו של החשוד

אני סבור כי הפרקטיקה הנהוגה בימינו אנו – שגויה. זאת, משום שהסעיף קובע כי רק אם יש חשד סביר שהרכוש גנוב – יצטרך החשוד להוכיח כי הוא רכש את החזקה בו כדין. עם זאת, לעתים קרובות, אנו עדים למקרים שבהם גם אם לא התקיים חשד סביר הרי שהשוטר מבקש מהחשוד לספק הסבר סביר ומניח את הדעת בדבר רכישתו של הפריט (בד"כ מבקש קבלה). לא תמיד יעלה בידיו של החשוד להסביר כל רכישה – ובמקרים כאלה יכול להיות מוגש כתב אישום – שלא בצדק.

בדיוק מסיבה זו נכון יהיה לערב, כבר בתחילת הדרך, עורך דין פלילי מנוסה המתמחה בייצוג נאשמים בעבירת החזקת רכוש גנוב. מעורבותו המוקדמת של עורך הדין תאפשר לכם להתמודד עם המצב אליו נקלעתם ואולי אף למנוע את הגשתו של כתב האישום, מלכתחילה, באמצעות משא ומתן עם המשטרה או רשויות התביעה.

במקרה שיוגש כתב אישום-מטרתו של עורך הדין תהיה להוכיח כי גם אם נמצא ברשותכם רכוש החשוד כגנוב – הרי שלא ידעתם ולא היה עליכם לחשוד כי מדובר ברכוש גנוב. חשוב לציין, כי גם אם הוגש נגדכם כתב אישום הרי שלא מדובר בסוף פסוק. עורכי דין פליליים, אשר טיפלו בעבר בתיקים מסוג זה, יבחנו את חומר הראיות על בוריו ויעשו כל שביכולתם על מנת להביא לזיכוייכם המלא או, לחילופין, במקרה הפחות נעים (כאשר קיימות ראיות בעלות סיכוי גבוה להרשעה) – להגיע עבורכם לעסקת טיעון, אשר תמזער, עד כמה שניתן, את הנזק המשפטי שעלול להיגרם לכם.

משרד עורכי דין גיל באיער מתמחה בייצוג ובמתן ייעוץ משפטי לחשודים הנאשמים בהחזקת רכוש גנוב. צוות המשפטנים המיומן של המשרד יעשה כל שביכולתו על מנת לאפשר לכם לשוב לשגרת חייכם, מוקדם ככל שניתן, ולהפוך את החקירה במשטרה ואת כתב האישום, אם וכאשר, לאפיזודה חולפת.

לייעוץ ללא התחייבות, פנו למשרד עו"ד פלילי גיל באיער 052-3877227

או צרו קשר עכשיו באמצעות הטופס הבא:

שם

טלפון

הודעה

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

מאמרים מהאתר:

מה נחשב להטרדה טלפונית?

מה נחשב להטרדה טלפונית?

הטרדה טלפונית נשמעת כעבירה שאינה חמורה, אך על פי החוק העונש המקסימלי על הטרדה עלול להגיע לשלוש שנות מאסר. לכן כאשר מתחיל הליך פלילי נגד

קרא עוד »
מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

הסגת גבול נחשבת לעבירה פלילית במקרה שהאדם הפר את המרחב הפרטי של אדם אחר. כניסה לנכס מקרקעין, המשך שהייה בנכס או שימוש במיטלטלין השייך לאדם

קרא עוד »
סגירת תיק משטרתי

סגירת תיק משטרתי

במקרה שנפתח כנגד אדם תיק משטרתי, גם אם התיק נסגר בשל חוסר עניין לציבור או בשל חוסר ראיות, נותר תיעוד אשר מופיע במרשם הפלילי של

קרא עוד »