תפריט

בקשת חנינה

כל אדם, אשר הורשע בביצוע עבירה פלילית, גם אם לא הוטל עליו עונש מאסר בפועל, חייב להיות מודע לכך שעצם הרישום הפלילי מהווה מבחינתו מכשול מהותי בדרך לשיקום ולחזרה לחיים הנורמטיביים כאזרח מן המניין. החוק במדינת ישראל קובע כי אדם שלחובתו עומדת הרשעה, יכול להגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה לקיצור תקופת ההתיישנות והמחיקה – שכן אם זו לא תקוצר – תימחק ההרשעה אחרי לא פחות מ-17 שנים (ולא 7 שנים כפי שרבים סוברים, בטעות).

holding-papersמעבר לכך, סוג נוסף של בקשות חנינה נוגע באופן טבעי לאסירים הנמצאים בעיצומו של ריצוי עונש המאסר בפועל – כמו למשל הנשיא קצב שהגיש בקשת חנינה לנשיא שמעון פרס. במקרה כזה, השיקולים לפיהם יוחלט האם להיעתר לבקשתו של האסיר או לדחותה על הסף, לא יתייחסו לשיקולים המשפטיים-ערעוריים של בית המשפט, כי אם להתפתחויות שחלו לאחר מתן גזר הדין כמו, למשל, התדרדרות חמורה בבריאותו של האסיר או בבריאותו של אחד מבני משפחתו הקרובים.

כיצד מתנהל הליך הגשתה של בקשת החנינה לנשיא המדינה?

בניגוד לרושם הראשוני שאולי נוצר באופן מוטעה, בקשות החנינה לא מוגשות במישרין ללשכתו של נשיא המדינה, כי אם בראש ובראשונה למחלקת החנינות של משרד המשפטים אשר מעבירה את הבקשות ללשכת הנשיא בצירוף המלצה מטעמה.

ראוי לציין, כי נשמעת טענה לפיה רשאי אדם להגיש לנשיא המדינה בקשת חנינה אחת ויחידה. למען הסר ספק, מדובר במיתוס שכן אין כל הגבלה על כמות הבקשות שניתן להגיש. עם זאת, ישנה חשיבות גדולה לעיתוי בו מוגשת בקשת החנינה. כך, למשל, באם מדובר באדם נורמטיבי שמעד באופן חד-פעמי, הרי שמומלץ להגיש בקשת חנינה בחלוף מספר שנים (לכל הפחות לחמש) מיום ההרשעה וזאת על מנת להמחיש למחלקת החנינות ולנשיא כי חל שינוי לטובה באורח החיים של המגיש – בין אם במישור המקצועי או בזה האישי.

מדוע כדאי להיעזר בעורך דין מנוסה בעת הגשתה של בקשת חנינה?

על אף העובדה שאין כל הגבלה על כמות הפעמים שניתן להגיש בקשת חנינה, הרי שברור ונהיר הוא כי כל אדם שמגיש בקשה מסוג זה מקווה לזכות בתשובה חיובית כבר בפעם הראשונה. לשם כך, חשוב מאוד שאת בקשת החנינה יגיש בשמכם עורך דין מנוסה המתמחה בהגשת בקשות מסוג זה. הערך המוסף הטמון בשכירת שירותיו של עורך דין מנוסה המתמחה בהגשתן של בקשות חנינה נעוץ בהיכרותו המעמיקה עם תקדימי העבר – ומכאן גם עם אופי הכתיבה והניסוח הדרושים לשם השגת המטרה. בנוסף, היכרותו של עורך הדין עם ממלאי התפקידים במחלקת החנינות יכולה לשחק גם היא תפקיד של ממש ולהיות בבחינת יתרון יחסי.

משרד עורכי דין גיל באיער מתמחה בהגשת בקשות חנינה, וזאת כפועל יוצא של  מקרים רבים בהם טיפלנו בעבר – ואשר הסתיימו עם תשובה חיובית על הצד הטוב ביותר. אין ביכולתנו להתחייב מבעוד מועד על התוצאה הסופית של ההליך אך, יחד עם זאת, אנו מתחייבים כי נעשה ככל יכולתנו על מנת לסייע לכם לקבל תשובה חיובית לבקשת החנינה ולשקם את חייכם מהר ככל הניתן.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

מאמרים מהאתר:

מה נחשב להטרדה טלפונית?

מה נחשב להטרדה טלפונית?

הטרדה טלפונית נשמעת כעבירה שאינה חמורה, אך על פי החוק העונש המקסימלי על הטרדה עלול להגיע לשלוש שנות מאסר. לכן כאשר מתחיל הליך פלילי נגד

קרא עוד »
מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

מתי הסגת גבול נחשבת פלילית?

הסגת גבול נחשבת לעבירה פלילית במקרה שהאדם הפר את המרחב הפרטי של אדם אחר. כניסה לנכס מקרקעין, המשך שהייה בנכס או שימוש במיטלטלין השייך לאדם

קרא עוד »
סגירת תיק משטרתי

סגירת תיק משטרתי

במקרה שנפתח כנגד אדם תיק משטרתי, גם אם התיק נסגר בשל חוסר עניין לציבור או בשל חוסר ראיות, נותר תיעוד אשר מופיע במרשם הפלילי של

קרא עוד »