בקשת חנינה

תוכן עניינים

כל אדם, אשר הורשע בביצוע עבירה פלילית, גם אם לא הוטל עליו עונש מאסר בפועל, חייב להיות מודע לכך שעצם הרישום הפלילי מהווה מבחינתו מכשול מהותי בדרך לשיקום ולחזרה לחיים הנורמטיביים כאזרח מן המניין. החוק במדינת ישראל קובע כי אדם שלחובתו עומדת הרשעה, יכול להגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה לקיצור תקופת ההתיישנות והמחיקה – שכן אם זו לא תקוצר – תימחק ההרשעה אחרי לא פחות מ-17 שנים (ולא 7 שנים כפי שרבים סוברים, בטעות).

מעבר לכך, סוג נוסף של בקשות חנינה נוגע באופן טבעי לאסירים הנמצאים בעיצומו של ריצוי עונש המאסר בפועל – כמו למשל הנשיא קצב שהגיש בקשת חנינה לנשיא שמעון פרס. במקרה כזה, השיקולים לפיהם יוחלט האם להיעתר לבקשתו של האסיר או לדחותה על הסף, לא יתייחסו לשיקולים המשפטיים-ערעוריים של בית המשפט, כי אם להתפתחויות שחלו לאחר מתן גזר הדין כמו, למשל, התדרדרות חמורה בבריאותו של האסיר או בבריאותו של אחד מבני משפחתו הקרובים.

כיצד מתנהל הליך הגשתה של בקשת החנינה לנשיא המדינה?

בניגוד לרושם הראשוני שאולי נוצר באופן מוטעה, בקשות החנינה לא מוגשות במישרין ללשכתו של נשיא המדינה, כי אם בראש ובראשונה למחלקת החנינות של משרד המשפטים אשר מעבירה את הבקשות ללשכת הנשיא בצירוף המלצה מטעמה.

ראוי לציין, כי נשמעת טענה לפיה רשאי אדם להגיש לנשיא המדינה בקשת חנינה אחת ויחידה. למען הסר ספק, מדובר במיתוס שכן אין כל הגבלה על כמות הבקשות שניתן להגיש. עם זאת, ישנה חשיבות גדולה לעיתוי בו מוגשת בקשת החנינה. כך, למשל, באם מדובר באדם נורמטיבי שמעד באופן חד-פעמי, הרי שמומלץ להגיש בקשת חנינה בחלוף מספר שנים (לכל הפחות לחמש) מיום ההרשעה וזאת על מנת להמחיש למחלקת החנינות ולנשיא כי חל שינוי לטובה באורח החיים של המגיש – בין אם במישור המקצועי או בזה האישי.

מדוע כדאי להיעזר בעורך דין מנוסה בעת הגשתה של בקשת חנינה?

 

על אף העובדה שאין כל הגבלה על כמות הפעמים שניתן להגיש בקשת חנינה, הרי שברור ונהיר הוא כי כל אדם שמגיש בקשה מסוג זה מקווה לזכות בתשובה חיובית כבר בפעם הראשונה. לשם כך, חשוב מאוד שאת בקשת החנינה יגיש בשמכם עורך דין מנוסה המתמחה בהגשת בקשות מסוג זה. הערך המוסף הטמון בשכירת שירותיו של עורך דין מנוסה המתמחה בהגשתן של בקשות חנינה נעוץ בהיכרותו המעמיקה עם תקדימי העבר – ומכאן גם עם אופי הכתיבה והניסוח הדרושים לשם השגת המטרה. בנוסף, היכרותו של עורך הדין עם ממלאי התפקידים במחלקת החנינות יכולה לשחק גם היא תפקיד של ממש ולהיות בבחינת יתרון יחסי.

משרד עורכי דין גיל באיער מתמחה בהגשת בקשות חנינה, וזאת כפועל יוצא של  מקרים רבים בהם טיפלנו בעבר – ואשר הסתיימו עם תשובה חיובית על הצד הטוב ביותר. אין ביכולתנו להתחייב מבעוד מועד על התוצאה הסופית של ההליך אך, יחד עם זאת, אנו מתחייבים כי נעשה ככל יכולתנו על מנת לסייע לכם לקבל תשובה חיובית לבקשת החנינה ולשקם את חייכם מהר ככל הניתן.

ליעוץ ופרטים נוספים השאירו פרטים

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו”ס – שליש עו”ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה”שטיקים” וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי גיל באיער

 

למה לבחור בי כעו"ד שלך?

תובע משטרתי לשעבר המכיר את עבודת המשטרה “מבפנים”

עו”ד פלילי משנת 1998 ניסיון באלפי תיקים פליליים

הקשבה, תמיכה וליווי אישי בתהליך רגשי מורכב וקשה

מחשבה חדה ותמיד
מחוץ לקופסא

מועמד לשעבר
לתפקיד שופט

מאות המלצות אישיות ואותנטיות מלקוחות. לקריאה »

ממליצים אחרונים

עו”ד גיל באיער איש מדהים קשוב וטוב עונה בסבלנות על כל שאלה ומפרט הכל לפרטי פרטים פשוט אדם מהמם ושירותי

אלי לויאן

18/05/2022

אדם מדהים שרות מעולה יעוץ שאין דברים כאלה אסירות תודה לה ששיש אנשים כמוך עם לב זהב ועם נתינה אין סופית תודה תודה איש מדהים

גולן

08/05/2022

בנאדם קשוב ואכפתי והכי חשוב כנה ואמיתי ממליץ ממש אפילו תדברו איתו לפני ותבינו במי מדובר!!!

רפאל

18/04/2022

מאמרים קשורים