תפריט

איים על חיי השר בנט בטלפון: האם לפי החוק זהו "איום"?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

תוהים מה העונש על איומים? סעיף 192 בחוק העונשין קובע כי עבירת איומים הנה מצב בו אדם מאיים על אדם אחר באופן ישיר או עקיף, וזאת במטרה להפחיד או להקניט תוך איום על גופו, רכושו, שמו הטוב או פרנסתו. נגד הנאשם בעבירה זו נפתח תיק פלילי, והוא עלול להיענש במאסר בפועל של עד שלוש שנים.

מקרה שכזה עלה לכותרות לאחרונה: המשטרה עצרה תושב הרצליה שחשוד שאיים לרצוח את נפתלי בנט, שר הכלכלה, ואת מנכ"ל שירות התעסוקה. מחומר החקירה מתברר שהחשוד יצר קשר בתקופה האחרונה עם לשכתו של בנט וציין בפני הפקידה ש"יתקע לשניים כדור בראש" אם לא יימצא לו מקום עבודה מיידית.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

מה העונש על איומיםחשיבות הכוונה בעבירות איום

במסגרת עבירות איום, מקנה החוק חשיבות לכוונת המאיים ולא לתוצאות האיום. כלומר, גם במקרה שהאדם לא חש מאוים, אך הוכח כי בוצעו נגדו ניסיונות איום במודע, אשר התבטאו בניסיונות הפחדה או הקנטה, יימצא הנתבע אשם. לכן, בכל מקרה של תביעות בגין איום, חשוב לקבל ייצוג משפטי הולם מטעם עו"ד פלילי שיוכיח או יפריך את דבר התביעה.

עבירות איום על בסיס מבחן האובייקטיביות

בתי המשפט בוחנים עבירות איום ואת חומרתן, לא על בסיס גישתו ותחושתו של המאוים, אלא לפי מבחן אובייקטיבי. כלומר, בהתאם לאדם סביר הנמצא בסיטואציה שכזו. מכאן ייתכן מצב בו תחושת אדם כנתון לאיום לא תיחשב כאיום על ידי בית המשפט, וגם להיפך – האדם אינו חש מאוים, אך על פי מבחן האובייקטיביות נמצא כי בוצעה נגדו עבירת איומים.

מה העונש על איומים

אז מה העונש על איומים? כמו בכל מקרה בדין הפלילי, גם עבירות איום נבחנות ונשקלות באופן ספציפי בהתאם לנסיבותיהן המיוחדות. שיקולי הענישה בעבירת איומים נבחנים בין היתר על פי חומרת העבירה והיקפה, כוונות הוצאת האיומים אל הפועל, חרטת המאיים, וכן בהתאם למצב בריאותי, משפחתי והעבר הפלילי של המאיים. העונש המרבי על עבירת איומים הנו שלוש שנות מאסר בפועל, אם כי נאשמים שאין להם עבר פלילי וזוהי עבירתם הראשונה יקבלו לרוב עונש קל של מאסר על תנאי ואף אי הרשעה.

ייצוג משפטי הולם בעבירות איום

מכיוון שעבירות איום פתוחות לפרשנות, חשוב מאוד להיות מיוצגים באופן הולם על ידי עורך דין פלילי מנוסה ומיומן בתחום. עורך הדין ינהל את המקרה על הצד הטוב ביותר עבור לקוחו, ויחתור לביטול האשמה ולזיכוי, או להקלה בגזר הדין.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

אלימות ופגיעה ברכוש

אלימות ופגיעה ברכוש

מעשי אלימות ופגיעה ברכושו הפרטי, הם מעשים יום יומיים אשר קורים ברחבי המדינה בדרגות חומרה שונות. עבירות אלימות ופגיעה ברכוש  אנשים אשר עסוקים בפעולות של

קרא עוד »
הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה על אלימות מוגשת למשטרה על ידי מי שחווה את האלימות, בטח כלל מדובר בנשים אשר בעליהן, בני זוגות או גורמים משפחתיים ואחרים מבצעים

קרא עוד »
החזקת סמים לשימוש עצמי

החזקת סמים לשימוש עצמי

לפי פקודת הסמים, יש הבדל בין החזקה של סם למטרת שימוש עצמי והחזקה בכמות רבה של סמים שלא למטרת שימוש עצמי. כאשר משווים בין שני

קרא עוד »