מה עושים כאשר עולה חשד כי עובד גונב?

גניבה ממעסיק

מנהלי עסק אשר חושדים כי אחד העובדים גנב מהעסק כספים או רכוש, יכולים לפעול בכמה דרכים. בשלב הראשון עליהם להיות בטוחים שהוא אכן ביצע את המעשה. 

ההמלצה היא מיד כשעולים החשדות, לבקש ייעוץ והכוונה משפטית ממשרדי כדי לפעול בדרך הנכונה. 

פעולות של הנהלת החברה במקרים של חשדות נגד עובד 

בהתאם להיקף החשדות ולסכומים אשר בהם מדובר, המנהלים יכולים לשכור את שירותיו של חוקר פרטי אשר יעקוב אחרי העובד במשך כמה ימים ויתחקה אחר ההתנהלות שלו, הן כשהוא בעסק והן כשהוא מחוצה לו. 

יש מעשים רבים שמעוררים חשד כמו לדוגמה, אדם אשר חי באופן בזבזני, מול סך ההכנסות שלו כשכיר, או פעולות מחשידות בהנהלת החשבונות של החברה אשר מעידות על רישומים כוזבים.

אופציה נוספת היא שהמנהלים מזמנים את העובד לשיחה ובה הם מגוללים בפניו את כל המידע הקיים ברשותם, הם מתעמתים אתו כדי לוודא שאכן המידע הוא אמין, כאשר המטרה היא שהעובד יודה ויפרט את מלוא מעשיו והסיבות לכך. 

המעביד מחויב לשמור על רכוש וכספי העסק 

מחובתו של כל מעסיק ליצור הגנה מרבית על כספים והרכוש השייכים לחברה. כך אם מדובר לדוגמה בחנות, הוא יציב מצלמות בכמה מיקומים ואחד מהם הוא מעל הקופה. בכל עסק קיים אדם אשר אחראי לצפות בסרטי הצילום בזמנים שונים כדי לעלות על פעולות חריגות ומחשידות.

ההשלכות של פעולת הגניבה על ידי העובד 

גניבה מחנות

לגניבות של עובדים קיימות השפעות מרחיקות לכת על תחומים רבים כמו לדוגמה על יציבותה של החברה אם מדובר בסכומי עתק, פגיעה ביחסי האמון אשר שררו בין העובד להנהלת החברה, העובד הפר את חובת הנאמנות שלו למעבידיו ופעל על פי רצונו בממון או ברכוש אשר אינו שייך לו. העובד אמור לבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר כנציג של העסק ולא לגרום להפסדים חמורים.

נקיטת פעולות נגד העובד 

המעביד בשלב הראשון מבקש שהעובד יחזיר את כל הכסף או הסחורה שנגנבה. פעולה זו חשובה לו הרבה יותר מהגשת תלונה במשטרה, כי הוא מעוניין קודם כול לקבל הכול בחזרה.

ברור גם לו וגם לעובד שתלונה במשטרה תגרור הגשת כתב אישום על עוון, אם אכן תוכח הגניבה ופתיחת תיק פלילי נגדו. 

פיטורין של העובד 

במרבית המקרים, העובד יפוטר לאחר גילוי המקרה. אף על פי כן, קיימים מקרים ספציפיים אשר בהם לעובד מגיע פיצויים מלאים או חלקיים עבור השנים אשר בהם ביצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר ולא גנב מהמעסיק. 

לאחר התייעצות משפטית, המגמה היא לשלם לעובד את המגיע לו ולאחר מכן להגיש נגדו תביעה אזרחית.

משרדי מתמחה בתיקי גניבה ממעסיק ואשמח לסייע גם לכם אם בוצעה גניבה בעסק שלכם.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו"ס – שליש עו"ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה"שטיקים" וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער