תפריט

מעשה מגונה לעומת הטרדה מינית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
מעשה מגונה לעומת הטרדה מינית

עבירות מין הינן עבירות על החוק שמכילות הקשר מיני והינן מתבצעות על ידי עבריין מין כלפי הקורבן ללא הסכמת הקורבן. מעשה מגונה והטרדה מינית שתיהן נכנסות בקטגוריית עבירות המין כאשר זו מכילה גם מעשי סדום, אונס ובעילה. ההגדרות השונות של עבירות המין משמשות לצורך יצירת רמות שונות בעבור הליך ההרשעה וכמו כן גם עברות שונות מביאות לידי גזרי דין שונים.

הטרדה מינית

לא פעם בתי דין דנו בשאלה מה נחשב להטרדה מינית ונקבע כי אין הגדרה אחת למנוח זה. המונח הטרדה מינית מכיל מגוון של מעשים הנחשבים לאסורים כאשר כמו בדבר קטגוריית עבירות מין כך גם בהטרדה מינית ישנן רמות שונות של חומרת המעשה. לפי החוק ופסיקות, הטרדה מינית צריכה להתאים לאחת מכמה צורות התנהגות הנחשבות לאסורות והן, סחיטת אדם על מנת לבצע מעשה עם אופי מיני, הצעות חוזרות כלפי האדם עם אופי מיני כאשר האדם הראה למטרידן שאינו מעוניין בהצעות אלו בצורה ברורה, התייחסות חוזרת כלפי אדם עם התמקדות במיניותו לאחר שהאדם הראה למטריד שהוא איננו רוצה לקבל את ההתייחסויות הללו, יחס מבזה או משפיל כלפי אדם הקשור למין שלו או למיניותו וכמו כן לנטייתו המינית. הרמה החמורה ביותר של הטרדה מינית ואולי כבר זו המובילה לרמה הבאה הינה מעשה מגונה.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

מעשה מגונה

מעשה מגונה הינה עבירת המין החמורה ביותר לפני אונס. ההגדרה של מעשה מגונה לחוק נמצאת בסעיף 348. ההגדרה מסבירה שמדובר במעשה אשר נעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיני אשר נעשה ללא הסכמה של אחד מין הצדדים. כמשתמע, מדובר בהגדרה רחבה ולכן נכנסות להגדרה זו התנהגויות שונות הכוללות נגיעה באיברים מוצנעים, חשיפה של איבר מין בפומבי או בפני מי שאינו מעוניין לראותו במצבים שונים ועוד. יש לציין שישנן רמות שונות של עונשין בדבר מעשים מגונים ולמעשה ישנה הבחנה בין מעשים מגונים אשר מתרחשים ללא קיום מגע בקורבנות לבין כאלו אשר כללו מגע מיני בקורבן. הרמה השנייה כמובן, נחשבת לחמורה יותר.

מעשה מגונה לעומת הטרדה מינית

אבחנה בין מעשה מגונה להטרדה מינית

ישנו קושי בהגדרה המדויקת מהו מעשה מגונה ומהי הטרדה מינית בכל אחד מהמקרים שמונחים בפני בית המשפט מפני שניתן לפרש התנהגויות רבות כמעשה מגונה או הטרדה מינית כאשר הדבר יכול להשתנות לפי נסיבות התרחשות המעשים. הדבר נכון גם לגבי עבירות מין באופן כללי כך שכאשר מעשה מוגדר תחת "הטרדה מינית", לפעמים יש קושי להגדיר האם מדובר בעבירה או לא ולכן ישנה חשיבות בבחינת המעשים בצורה אובייקטיבית.

דוגמא: הטרדות ומעשים מגונים במקום העבודה

באופן כללי, כאשר ישנם יחסי מרות גם במידה ואדם הסכים לקיום יחסים מיניים באיזושהי צורה, מכיוון שהאדם תלוי באדם שהינו בעל המרות באופן מסוים הסכמתו לקיומם של מעשים בעלי אופי מיני אינם יחשבו להסכמה ולכן יחשבו להטרדה או למעשים מגונים לפי אופי המעשים. במידה ושני אנשים עובדים באותו המשרד לדוגמה, כאשר אין יחסי מרות בין שני אנשים יש באפשרות אחד מין הצדדים להציע לעובדת לצאת אתו לדוגמא והדבר יתחיל להיחשב להטרדה מינית רק כאשר זה יחזור על הצעתו לאחר שהיא הראתה לו בבירור ובצורה שאינה משתמעת לשני פנים שאינה מעוניינת בדבר. עם זאת, כאשר מדובר במעשה מגונה, הרי שאין סלחנות בנושא ואין אישור לאדם, גם כאשר אין יחסי מרות לבצע מעשה מגונה באדם אחר מבלי שזה קיבל את הסכמת הצד השני מראש ובאופן מפורש.

למידע נוסף:

מה העונש על הטרדה מינית?

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

איך לבחור עורך דין פלילי?

איך לבחור עורך דין פלילי?

כשאנחנו נמצאים לפני החלטה חשובה כל כך ושואלים את עצמנו איך לבחור עורך דין פלילי, פעמים רבות אנו לחוצים בזמן, צריכים לקבל החלטה כמה שיותר

קרא עוד »
אלימות כלפי חסרי ישע

אלימות כלפי חסרי ישע

מעשי אלימות כלפי אנשים שהם חסרי ישע לצערנו נמצא הרבה בכותרות בתקופה האחרונה. כולנו צפינו בזעזוע בתחקירים בלעדיים בחדשות על נושא אלימות מטפלים כנגד קשישים

קרא עוד »