תפריט

הליכים פליליים כנגד קטינים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
הליכים פליליים כנגד קטינים

בישראל, מבדיל החוק בין קטינים שביצעו עבירות פליליות ובין בוגרים שביצעו עבירות פליליות. יחס שונה זה בא לידי ביטוי גם באופן שבו מתבצעת חקירה לקטינים.

 ההגדרה של קטין היא אדם שגילו קטן מ-18. יחד עם זאת, חלה על ילדים בני 12 ומעלה אחריות פלילית, כך שבמידה שמדובר על קטין שגילו בין 12-18, הוא עשוי לעבור הליך פלילי. 

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

ליחס השונה שניתן לקטינים יש מטרה – החוק מעוניין לטפל בקטינים, לחנך אותם ולמנוע מהם להמשיך לבצע עבירות, לכן, צורת הענישה שונה בהשוואה לעבירות פליליות שמתבצעות על ידי בוגרים. 

המטרה המרכזית שעומדת בפני החוק בישראל במקרה של קטינים שביצעו עבירות פליליות היא לסייע לקטין שביצע את העבירה לשקם את עצמו ולהשתלב בחברה. כדי להצליח להשיג את המטרה, מתבצע התהליך, שכולל: טיפול, חקירה ושיפוט באופן שמותאם לקטינים. על ידי מתן יחס שונה, ניתן להפחית את הפגיעה בקטינים ולהגדיל את הסיכויים לכך שהם לא ידרדרו ויבצעו פשעים נוספים בהמשך חייהם. 

איך מתנהלת חקירה של קטינים במשטרה?

כפי שצוין – היחס של החוק אל קטינים שביצעו עבירה פלילית שונה מהיחס שניתן לבוגרים שביצעו עבירה פלילית, הבדלים אלו באים לידי ביטוי גם בצורת החקירה. 

במידה שמדובר על קטין שחשוד בביצוע עבירות אלימות קשות ועבירות מין ועוד לא הגיע לגיל 14, תתבצע החקירה על ידי חוקר שהוכשר לבצע חקירות מורכבות מסוגים אלו. בין מגוון הנהלים שנקבעו, תבוצע החקירה על ידי חוקר שלבוש בביגוד רגיל ולא במדים.

במידה שהקטין בן 14 ומעלה, תתבצע החקירה על ידי חוקר נוער. חקירה זו תתבצע בידיעת הוריו של הקטין. אם הוריו של הקטין לא נמצאים, יכולה החקירה להתבצע בידיעת בגיר שהקטין מכיר או קרוב משפחה בגיר. המטרה של הזמנת ההורים לחקירה היא לשמור על זכויותיו של הקטין, כך שהוא לא יפגע בעצמו או יודה בביצוע מעשים שהוא כלל לא ביצע. מעבר לכך, חייב חוקר הנוער לעדכן את הקטין בנוגע לזכויותיו – זכותו לקבל ייצוג מעורך דין, זכותו לנוכחות של הורה או בגיר אחר בעת החקירה וזכותו לקבל ייעוץ באופן פרטי מעורך דין טרם החקירה. כמו כן, זכאי הקטין לזכויות נוספות, ביניהן: הזכות לאי הפללה עצמית וזכות השתיקה. 

מדוע כל כך חשוב לפנות אל עורך דין שמתמחה בהליכים פליליים נגד קטינים?

חשוב מאוד לדאוג לכך שעורך דין שמתמחה בדין הפלילי, עם דגש על הליכים פליליים נגד קטינים, ינחה את הקטין כיצד לפעול במהלך החקירה, שכן לחקירה יש השפעה ניכרת על המשך ההליך וקטינים אינם מודעים להשלכות שלה על עתידם. 

במקרה שהקטין נמצא אשם, הדבר יפגע בכל מישורי חייו, ובין היתר בשמו הטוב ובשמם הטוב של בני משפחתו. עורך הדין יוכל למנוע מהקטין לבצע שגיאות במהלך החקירה, כמו למשל: לשקר, להפליל אנשים חפים מפשע ולהודות בביצוע מעשים שהוא לא ביצע.

עורך דין שמתמחה בתחום יוכל להגדיל את הסיכויים לסיום ההליך ללא הרשעה, לסגירת התיק בעילה מתאימה או לפחות להפנות את מבצע העבירה למסלול המותנה. 

מעבר לכך, יוכל עורך הדין לספק מידע רב לקטין ולבני המשפחה, להכין את הקטין לתרחישים עתידיים, להרגיע את הקטין ולמנוע טראומה, כך שיהיה ניתן לשקם את הקטין.

במידה שילדיכם מואשם בביצוע עבירה פלילית, אתם מוזמנים לפנות אל משרדינו – משרד עו"ד פלילי גיל באיער.

משרדנו ילווה אתכם לאורך כל הדרך, ישמור על כך שזכויותיו של הקטין יתממשו, יכין אותו לקראת החקירה ויספק ייצוג מקצועי. 

תוכלו ליצור אתנו קשר באמצעות הטלפון, המייל או על ידי מילוי הפרטים שלכם בטופס ההתקשרות ונחזור אליכם בהקדם.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר: