תפריט

שוטרים הורשעו בתקיפת אוהד: לא תמיד מותר להפעיל כוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

ב-ynet פורסמה כתבה ולפיה הורשעו שני שוטרים מיחידת מנהלת תיאום פעילות אכיפה בתקיפה ובגרימת חבלה בנסיבות מחמירות של אוהד כדורגל. מדובר באוהד מכבי ת"א שהותקף במהלך משחק בחודש מארס לפני שלוש שנים וחצי.

האשמה נגד השניים הייתה שתקפו צעיר בן 24, אוהד הקבוצה, בלי הצדקה. הנאשם הראשון פתח בהתנהגות האלימה וחברו, הנאשם השני שהוא גם שוטר בעל ותק, לא ביצע מהלכים שנדרשים כדי למנוע את האלימות. בהמשך, כך נטען, הנאשם השני אף הכה את האוהד יחד עם חברו לתפקיד.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

הנאשם הראשון ספג שנת מאסר אחת, מתוכה חמישה חודשים בפועל בעבודות שירות. יתר המאסר הוא על תנאי לשלוש שנים. על חברו נגזרו עשרה חודשי מאסר, ארבעה מתוכם בפועל, דרך עבודות שירות. יתר המאסר – על תנאי לשלוש שנים. לטענת האוהד, תוצאות התקיפה לא היו קלות והוא סבל משבר בארובת העין, מפגיעה בקרנית וממכות בכל גופו.

האם ניתן להפעיל כוח כלפי אוהד?

במקרים מסוג זה נשאלת השאלה אם מותר להפעיל כוח כלפי אוהד כדורגל. ניתן לעשות זאת בשני מקרים:

  • כשהאוהד מתנגד למעצרו
  • בנסיבות של הגנה עצמית, כשהאוהד תוקף

ייתכן מצב שבו ביקש השוטר מהאוהד להזדהות (למשל לאחר שזה קרא קריאות גזעניות), האוהד סירב, השוטר הודיע לו על מעצרו, האוהד סירב לבוא עמו והשוטר השתמש בכוח על מנת לכבול את האוהד ואף תקף אותו אם האוהד הפעיל כוח ראשון. מצבים כאלו ייתכנו ובהם מותר להפעיל כוח נגד אוהד.

כאשר עורכי דין פליליים נתקלים במקרים כאלו, עליהם להסביר לשופט כי עצם ההרשעה כבר טומנת בחובה עונש כבד עבור השוטרים, שכן לא מדובר רק בתיק פלילי שנפתח נגדם – ההרשעה מביאה לפיטוריהם מהמשטרה. כמו כן, עצם שירותם במשטרה, למען הקהילה, ואולי גם ביצוע תפקידם בהצטיינות או תוך קבלת מכתבי הערכה יש בהם כדי להוות נסיבות לקולה לעניין העונש. לכן, בנסיבות העניין, טענתו של עו"ד פלילי תהיה כי ניתן להסתפק, במקרה הקיצוני, בהטלת עבודות שירות.

הנזק הגופני של האוהד המותקף רלוונטי לעונש, הן מבחינת סעיף האשמה המתאים (למשל, גרימת חבלה של ממש או חבלה חמורה, כאשר פגיעה צמיתה באיבר נחשבת לחבלה חמורה) והן מבחינת נסיבות הפגיעה. בגין חבלה חמורה, בית המשפט יתקשה להטיל פחות מעבודות שירות ויטיל, במקרים רבים, מאסר בפועל לתקופה של שנה אחת עד שלוש שנים.

חוק איסור אלימות בספורט

בנוגע לאירועי ספורט, קיים חוק מיוחד – חוק איסור אלימות בספורט, שנחקק בשנת 2008. החוק מקנה סמכות לשוטר להרחיק מהמגרש אדם הפוגע בסדר הציבורי או מתנהג באלימות או שיש לו חשד שינהג באחת מאלה. כמו כן, החוק מסמיך קצין משטרה להרחיק אדם מהמגרשים למשך 30 יום ומסמיך את בית המשפט להרחיקו מהמגרשים לתקופה של עד שלוש שנים. בנוסף, החוק קובע עבירה חדשה של התנהגות גזענית (כולל נהמות) וקובע עונש של עד שנתיים מאסר בגין עבירה זו.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

החזקת סמים לשימוש עצמי

החזקת סמים לשימוש עצמי

לפי פקודת הסמים, יש הבדל בין החזקה של סם למטרת שימוש עצמי והחזקה בכמות רבה של סמים שלא למטרת שימוש עצמי. כאשר משווים בין שני

קרא עוד »