מה ההשלכות של אי הרשעה על הרישום הפלילי?

באתר הארץ פורסם מקרה שבו בית המשפט בחר לבטל הרשעה של שוטר שהואשם בהכאת מפגין במהלך הפגנת מחאה חברתית. השוטר, רונן ערוב, הודה במעשה במסגרת הסכם טיעון. שופט בית משפט השלום שלח אותו ל-200 שעות שירות לתועלת הציבור (של"צ) וקבע כי הוא יפצה את המתלונן ב-2,500 ש"ח.

עו"ד פלילי גיל באיערבהסדר הטיעון, הורשע השוטר בעבירת תקיפה סתם, אבל עורך דין פלילי מטעמו ביקש לפנות לשירות המבחן לקבלת תסקיר. המלצת שירות המבחן הייתה ביטול ההרשעה, שעלולה להביא לפיטורי השוטר ולפגיעה בדימויו. בסופו של דבר, השופט קיבל את המלצת שירות המבחן וביטל את ההרשעה.

מה ההשלכות של הרשעה פלילית?

הרשעה נשארת בגיליון הפלילי במשך 17 שנים. אי הרשעה לעומת זאת, נשארת חמש שנים. הרשעה עלולה לחסום אנשים רבים מלהמשיך לעבוד כעובדי מדינה, וכן למנוע קבלת רישיון לרכב ציבורי, קבלת רישיון עו״ד/מהנדס/רופא, עשיית מכרזים עם המדינה ועוד, כמו במקרה המובא לפנינו, ולכן השאיפה ככל שניתן להשיג תוצאה של אי הרשעה. ליווי של עורך דין פלילי מקצועי יכול להוביל לתוצאה של אי הרשעה.

בית המשפט יוכל לעזור לנאשם במקרה זה כאשר מדובר בעבירות שהן לא חמורות ביותר, עד עבירות כמו הטרדה טלפונית, תקיפת בת זוג, גידול סם ועוד – המוגדרות כעבירות קלות עד בינוניות. אם ההמלצה משירות המבחן חיובית, בית המשפט בדרך כלל מאמץ את התסקיר ונותן פסק דין ללא הרשעה. מחיקת רישום פלילי לאחר חמש שנים במקום 17 הנה קריטית ביותר במקרה זה.

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו"ס – שליש עו"ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה"שטיקים" וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער