מה ההשלכות של אי הרשעה על הרישום הפלילי?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

באתר הארץ פורסם מקרה שבו בית המשפט בחר לבטל הרשעה של שוטר שהואשם בהכאת מפגין במהלך הפגנת מחאה חברתית. השוטר, רונן ערוב, הודה במעשה במסגרת הסכם טיעון. שופט בית משפט השלום שלח אותו ל-200 שעות שירות לתועלת הציבור (של"צ) וקבע כי הוא יפצה את המתלונן ב-2,500 ש"ח.

עו"ד פלילי גיל באיערבהסדר הטיעון, הורשע השוטר בעבירת תקיפה סתם, אבל עורך דין פלילי מטעמו ביקש לפנות לשירות המבחן לקבלת תסקיר. המלצת שירות המבחן הייתה ביטול ההרשעה, שעלולה להביא לפיטורי השוטר ולפגיעה בדימויו. בסופו של דבר, השופט קיבל את המלצת שירות המבחן וביטל את ההרשעה.

מה ההשלכות של הרשעה פלילית?

הרשעה נשארת בגיליון הפלילי במשך 17 שנים. אי הרשעה לעומת זאת, נשארת חמש שנים. הרשעה עלולה לחסום אנשים רבים מלהמשיך לעבוד כעובדי מדינה, וכן למנוע קבלת רישיון לרכב ציבורי, קבלת רישיון עו״ד/מהנדס/רופא, עשיית מכרזים עם המדינה ועוד, כמו במקרה המובא לפנינו, ולכן השאיפה ככל שניתן להשיג תוצאה של אי הרשעה. ליווי של עורך דין פלילי מקצועי יכול להוביל לתוצאה של אי הרשעה.

בית המשפט יוכל לעזור לנאשם במקרה זה כאשר מדובר בעבירות שהן לא חמורות ביותר, עד עבירות כמו הטרדה טלפונית, תקיפת בת זוג, גידול סם ועוד – המוגדרות כעבירות קלות עד בינוניות. אם ההמלצה משירות המבחן חיובית, בית המשפט בדרך כלל מאמץ את התסקיר ונותן פסק דין ללא הרשעה. מחיקת רישום פלילי לאחר חמש שנים במקום 17 הנה קריטית ביותר במקרה זה.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

סגירת תיק משטרתי

סגירת תיק משטרתי

במקרה שנפתח כנגד אדם תיק משטרתי, גם אם התיק נסגר בשל חוסר עניין לציבור או בשל חוסר ראיות, נותר תיעוד אשר מופיע במרשם הפלילי של

קרא עוד »
Paste your AdWords Remarketing code here