תפריט

חתונת מחמוד ומורל: מהו צו למניעת הטרדה מאיימת שביקש הזוג?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

ישנם סוגים שונים של עבירות פליליות, ובכל אחת מהעבירות השונות, מוטב כי תיעשה פנייה אל עורך דין פלילי המתמחה בכך ויכול לסייע בעניין, בין אם מדובר בחשוד עצמו, שזקוק לעזרה, או באדם המהווה את קורבן העבירה.

הטרדה מאיימת היא אחת העבירות הנפוצות כיום ויכולה לבוא לידי ביטוי בצורות שונות, כמו למשל במקרים של אלימות במשפחה, הנחשבים בפסיקה למקרים מורכבים מאוד, בשל הגורמים המעורבים בהם ובשל החקיקה הרלוונטית בנושא זה.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

לאחרונה עלתה עבירה זו לכותרות, לאור חתונתם של הזוג מחמוד ומורל, שאינם בני אותה דת במקור. מאז שפורסם דבר חתונתם, הודיע ארגון להב"ה כי בכוונת אנשיו להגיע לאולם האירועים ולהפגין כדי לשכנע את הכלה לשוב לחיק היהדות. עו"ד פלילי המייצג את הזוג ביקש מבית המשפט צו למניעת הטרדה מאיימת לאחר שהשניים קיבלו איומים טלפוניים.

כיצד מגדיר החוק את ההטרדה המאיימת?

עבירת הטרדה מאיימת, כפי שמעיד שמה, מבוצעת על ידי אדם המטריד אדם אחר, ובעבירות אלמ"ב למשל, מדובר בקורבן שהוא בן משפחה אחר. כדי שעבירה זו תיקרא כך, מגדיר אותה החוק בכמה דרכים. החוק בישראל קובע שהטרדה מאיימת הנה כזו הבאה לידי ביטוי בנקיטת איומים, בבילוש או בפגיעה בפרטיותו של אדם, בפגיעה ברכושו או בשמו הטוב וגם בהתחקות אחר מעשיו או תנועותיו – וכל זאת באופן העלול לפגוע בשלוות חייו.

גם איום בפגיעה בגופו של המאיים עצמו (כאשר האדם מאיים להתאבד למשל) עלולה להיחשב כהטרדה מאיימת, המצדיקה פנייה לעורך דין פלילי, המתמחה בתחום. הטרדה מאיימת יכולה להיעשות בעל פה, היא יכולה להיעשות בכתב וגם באמצעות מעשים ממשיים, שיכולים להיחשב כהטרדה מאיימת.

מה עושים במקרה כזה?

אם ישנו חשש להטרדה, ניתן, בעזרתו של עורך דין מומחה בפלילים, להגיש בקשה למתן צו הטרדה מאיימת, הנועד להגביל את תנועותיו ומעשיו של המאיים, ובעיקר גם את חירותו. במקרים של אלימות במשפחה, הבאה לידי ביטוי בהטרדה מסוג כזה, קובע החוק שיש להגביל את המאיים, אולם במקביל חשוב לעשות זאת בצורה מושכלת וחכמה. הגבלתו של המאיים המטריד עלולה גם היא עצמה לפגוע בחירותו הבסיסית של האדם לחופש התנועה, הנחשבת לחוק יסוד בסיסי ביותר.

בבואו לבחון מקרים כאלו, בית המשפט נדרש לבדוק היטב את אופן ההטרדה, את הנסיבות לה ואת מידת הנזק שלו היא גורמת, ובהתאם שוקל אם להיעתר לבקשה ולתת צו הרחקה ואיסור יצירת קשר ולאיזו תקופה. גם מי שנתבקש כנגדו צו הרחקה או שהוצא נגדו צו הרחקה במעמד צד אחד – חשוב שיפנה לעורך דין פלילי מתאים כדי שיוכל לסייע לו בהתמודדות עם הבקשה ועם השלכותיה, במיוחד בשים לב לעובדה כי הפרה של צו הרחקה הנה עבירה פלילית שעלולה לגרור הגשת כתב אישום פלילי.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

אלימות ופגיעה ברכוש

אלימות ופגיעה ברכוש

מעשי אלימות ופגיעה ברכושו הפרטי, הם מעשים יום יומיים אשר קורים ברחבי המדינה בדרגות חומרה שונות. עבירות אלימות ופגיעה ברכוש  אנשים אשר עסוקים בפעולות של

קרא עוד »
הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה על אלימות מוגשת למשטרה על ידי מי שחווה את האלימות, בטח כלל מדובר בנשים אשר בעליהן, בני זוגות או גורמים משפחתיים ואחרים מבצעים

קרא עוד »
החזקת סמים לשימוש עצמי

החזקת סמים לשימוש עצמי

לפי פקודת הסמים, יש הבדל בין החזקה של סם למטרת שימוש עצמי והחזקה בכמות רבה של סמים שלא למטרת שימוש עצמי. כאשר משווים בין שני

קרא עוד »