תפריט

חבלה לרכב – משמעותה ותוצאותיה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

במהדורות החדשות ובכתבות בכלי התקשורת, אנו שומעים וקוראים לא מעט על עבירות של השחתת כלי רכב וחבלה בהם – למשל מתנחלים המבצעים פשעי "תג מחיר", נקמה של אדם כלפי אדם אחר או ביצוע המעשה מכל סיבה שהיא.

מקרה של חבלה לרכב פורסם לאחרונה באתר "וואלה": שני אחים שהורשעו בעבירה, התנכלו לשוטרת שהובילה למאסרם. לאחר שהורשעו, הם ניפצו את שמשות מכוניתה של השוטרת והשחיתו אותה. בנוסף הם השחיתו רכוש כשכתבו בגרפיטי קללות ונאצות כלפי השוטרת על קירות שונים. למרות העבירות האלה, שוחררו האחים ממעצרם על ידי השופטת, מה שגרר ביקורת נוקבת.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

המשמעות החמורה של עבירת חבלה לרכב

עבירת חבלה לרכב היא עבירה מסוג פשע וזהה לפריצה לרכב. בדרך כלל, כאשר אדם מבצע עבירה זו ונתפס, מוגש כתב אישום כנגדו בעבירות אלה. על פי סעיף 413ה לחוק העונשין, אדם שהורס או פוגע במזיד ברכב או בחלק ממנו, עונשו המקסימלי יהא חמש שנות מאסר. המקרה שפורסם באתר וואלה ומקרים נוספים, בהחלט מתיישבים עם הגדרה זו של "חבלה במזיד": מבצעי העבירה התכוונו לבצע את החבלה ברכב ויתרה מזאת, ביצעו אותה יחד.

הענישה בגין עבירה זו נחשבת חמורה יותר, בהשוואה לעבירות אחרות הקשורות ברכב. כמו כן, בגין עבירות שנחשבות לחמורות יותר מבחינה חברתית ומוסרית (למשל עבירות אלימות), הענישה קלה יותר. לדוגמא: אדם שתוקף את חברו וגורם לו חבלה של ממש, עונשו המקסימלי יהא שלוש שנות מאסר, מול חמש שנים במקרה של חבלה לרכב.

האם ניתן לשנות את סעיפי האישום?

בשנת 1997, הנחיות פרקליטות המדינה התייחסו לבעייתיות הגלומה בחוק. ההוראה הייתה להאשים ככלל בסעיף החוק המקל, כחלק ממדיניות התביעה בעבירות רכב, שנעשו בנסיבות לא חמורות. כך למשל, כשהפגיעה היא שריטה בפח הרכב, פגיעה ברכיב משני כמו אנטנה וכדומה, הנאשם לא יואשם בעבירת "חבלה במזיד" לכלי רכב, אלא בעבירת היזק בזדון (סעיף 452 לחוק העונשין).

מניסיוני בתור עורך דין המייצג בעבירות של חבלה לרכב, אם מדובר בחבלות קלות, ניתן, במקרים מסוימים, לתקן את העבירה לעבירה קלה יותר של היזק לרכוש. במקרה כזה, יש סיכוי מצוין לסיים תיק פלילי שכזה בענישה קלה של מאסר על תנאי ופיצויים בלבד ובמקרים רבים אף ללא הרשעה. בכל מקרה, כדי להקל בסעיף האישום, יש צורך בסיוע של עו"ד פלילי שייצג אתכם נאמנה. אם נחשדתם או נאשמתם בעבירות של חבלה לרכב, פנו לייעוץ משפטי מהשלב הראשון.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

הטרדה מינית בעבודה

הטרדה מינית בעבודה

על פי החוק במדינת ישראל, כל פגיעה בכבודו וחירותו של אדם היא עבירה שהאדם האחראי לכך צריך לקבל את עונשו. עבירת הטרדה מינית נכללת גם

קרא עוד »
חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

חוק ההתיישנות לפגיעה מינית

פגיעות מיניות הן תופעה קשה ביותר, ולצערנו, מספרן גבוה מאוד. למעשה, מספרן של הפגיעות המיניות גבוה אף יותר מהידוע לנו משום שלא כל נפגע ונפגעת

קרא עוד »