מעצר אוהדי בית"ר י-ם שתקפו ערבים: יש מקום לענישה מחמירה

שלושה אוהדי בית"ר ירושלים נעצרו בחשד שתקפו והיכו עובדים ממוצא ערבי בסניף מקדונלדס הקרוב למגרש האימונים בבית וגן. לתקיפה ישנו תיעוד: סרטון מתוך מצלמת האבטחה שבסניף ובו נראים האוהדים זורקים חפצים ומרביצים לעובדים באמצעות כיסאות.

מעצרם של שניים מהחשודים הוארך על ידי בית משפט השלום בירושלים, והחשוד הנוסף נשלח למאסר בית. על השלושה הוטל עונש מיידי – איסור על כניסה למגרשי הכדורגל בישראל עד לסיום השנה. לאחר מכן נעצרו עוד שלושה אוהדים לאחר שהתפרעו במגרש האימונים על פי החשד. השלושה הורחקו ממשחקים העונה.

באיער אוהדי ביתר תקפונציג המשטרה טען במהלך הדיון בהארכת המעצר כי מדובר באירוע גזעני בכל מאת האחוזים, שבו בוצעה התקיפה של העובדים על רקע מוצאם הערבי. זה המקום לציין שבית המשפט מייחס חומרה לתקיפה על רקע גזעני. זאת, בשל מסוכנות החשודים לכלל הציבור הערבי ובמיוחד נוכח היות האירוע מסוקר בתקשורת והצורך להעביר מסר לציבור.

בדיון הוקרן הסרטון ממצלמות האבטחה והיה ניתן לראות את התקיפה. השופט בדיון, גד ארנברג, הסכים עם הטענות האלה והסביר כי קיים חשד סביר שהאוהדים ביצעו את העבירה שמיוחסת להם. למרות הצפייה בסרטון התיעוד, כל עוד לא הוגש כתב אישום, יוגדרו האוהדים "חשודים". רק לאחר מכן, יהיה ניתן להגדירם "נאשמים".

המשטרה מעוניינת כי החשודים בתקיפה יוענשו בחומרה, וזאת למען יראו וייראו, בכל הקשור לעבירות של אלימות וגזענות. לדעתי, יש מקום לענישה מחמירה באירוע הספציפי, על מנת להרתיע אחרים. זהו השיקול העיקרי במקרה זה. הענישה הצפויה נגזרת, במידה רבה, מהשאלה אם החשודים ישוחררו ממעצר או שייעצרו עד לתום ההליכים בשל מסוכנותם. לגבי חשוד שייעצר עד לתום ההליכים ויורשע בתקיפה חבלנית על רקע גזעני, העונש הצפוי הוא 12 עד 18 חודשי מאסר בפועל.

לא מדובר בתקיפה הראשונה

זהו לא המקרה הראשון שבו מבוצעות עבירות על ידי אוהדי בית"ר ירושלים. משרדיה של בית"ר ירושלים בבית וגן הוצתו לפני מספר חודשים, רק מכיוון שהנהלת הקבוצה הביאה שני שחקנים מוסלמים. מחקירת המקרה עולה כי החשודים תכננו את ההצתה מבעוד מועד והרקע לה הוא לאומני.

המקרה הזה מתווסף למקרה שהתרחש לפני למעלה משנה, שבו עשרות אוהדי הקבוצה תקפו עובדים ערבים בקניון מלחה. במשך דקות ארוכות תקפו האוהדים את העובדים, עד שכוחות אבטחה ומשטרה הצליחו להשליט סדר. גם בעקבות המקרה הזה נעצרו כמה אוהדים.

צפו בתיעוד ממצלמת האבטחה:

תהא חבר ותשתף:

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

נעים להכיר

עורך דין פלילי גיל באיער

שליש פסיכולוג – שליש עו"ס – שליש עו"ד

הרוב המכריע של הלקוחות שמגיעים אלי למשרד הם נורמטיביים. אבל יש להם מכנה משותף אחד: אצל רובם מדובר בפעם הראשונה שהם נחקרים בתיק פלילי והם נמצאים במצב רגשי לא קל. יתכן שמדובר בעבירה שהם ביצעו, בלהט הרגע, וייתכן שבכלל מדובר בעלילת שקר או בהוצאת דברים מכל פרופורציה.

בכל אותם מקרים, אני נמצא שם עבורם כדי לתמוך, להכיל וכמובן להעניק להם את השירות המקצועי הטוב ביותר שאני יכול לתת, תוך שאני מסביר להם, מראש, את הסיכויים ואת הסיכונים. מכיוון שעבדתי, בעבר, כתובע משטרתי ויש לי ניסיון רב, אני מכיר את כל הטריקים וה"שטיקים" וחושב מחוץ לקופסא.

ודבר אחרון ומאוד חשוב, מבחינתי: אני תמיד אהיה זמין עבור לקוח שמתקשר אלי להתייעץ או לשאול שאלה או סתם רוצה לדבר.

עורך דין פלילי מומלץ, גיל באיער