תפריט

אלימות במשפחה – איך מתמודדים עם תלונה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

לאלימות במשפחה פנים רבות. היא יכולה להתרחש בין בני זוג, בין הורים וילדים ובין אחים. זו יכולה להיות אלימות פיזית, אלימות מילולית, אלימות מינית, אלימות כלכלית ואף התעללות נפשית והטרדה. כאשר אדם סובל מאלימות במשפחה החוק והמדינה מספקים לו כלים שונים על מנת לפעול לשבירת מעגל האלימות בו הוא נמצא. הכלים בהם יכול להשתמש האדם הנפגע הם מגוונים: הוצאת צו הגנה מכוח החוק למניעת אלימות במשפחה, הגשת תלונה במשטרה, מציאת מקום מגורים חלופי בסיוע המדינה ועוד. המשטרה והמערכת המשפטית מתייחסות בחומרה וברצינות לנושא של אלימות במשפחה וניתן להיעזר בהן במקרים רבים.

החוק למניעת אלימות במשפחה – צו הגנה

hand-threatבשנת 1991 נחקק החוק למניעת אלימות במשפחה, התשנ"א-1991, ומטרתו היא לספק הגנה למי שחווה אלימות במשפחה (או אלמ"ב בקיצור). הכלי המרכזי שמספק החוק הוא האפשרות לקבל צו הגנה מפני בן המשפחה הנוהג באלימות. צו הגנה כאמור יינתן במקרה שבו מתקיים אחד מהתנאים הבאים: האדם שלגביו מבוקש הצו נהג באלימות כלפי בן משפחתו או ביצע בו עבירת מין או כלא אותו שלא כדין; ההתנהגות של האדם שלגביו מבוקש הצו נותנת בסיס סביר להניח כי הוא מהווה סכנה גופנית ממשית לבן משפחתו או שהוא עלול לבצע בו עבירת מין; האדם שלגביו מבוקש הצו התעלל בבן משפחתו התעללות נפשית מתמשכת או התנהג באופן שאינו מאפשר לבן משפחתו ניהול תקין וסביר של חייו.

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

צו הגנה יכול לכלול את האיסורים הבאים כלפי מי שניתן נגדו הצו: איסור להיכנס לדירה או להימצא במרחק מסוים ממנה; איסור הטרדת בן המשפחה; איסור להקשות על שימוש בנכס המשמש כדין את בן המשפחה הסובל מאלימות. בנוסף על מי שהוצא נגדו צו הגנה מכוח החוק למניעת אלימות במשפחה, חל איסור נשיאת נשק (למעט במקרים חריגים המפורטים בחוק). צו הגנה ניתן לקבל עוד באותו היום בו התבצעה הפנייה לבית המשפט ובמעמד צד אחד. אם ניתן צו הגנה במעמד צד אחד הוא יהיה תקף לכל היותר למשך שבעה ימים ובתקופה זו יתקיים דיון בנוכחות שני הצדדים. צו הגנה יכול להיות תקף עד שלושה חודשים וניתן להאריך אותו מעת לעת עד לתקופה של חצי שנה בסך הכל (ובמקרים מסוימים שנה בסך הכל).

קיראו גם: אלימות במשפחה נגד ילדים.

התמודדות עם תלונה בגין אלימות במשפחה

אם הוגשה נגדכם תלונה בגין אלימות במשפחה רצוי לפנות באופן מהיר ככל האפשר לייעוץ וייצוג משפטי. חשוב להבין שאם מתנהלת נגדכם חקירה בנושא אלימות במשפחה מדובר בחקירה פלילית לכל דבר ועניין ועל כן אתם זכאים לכל הזכויות של חשודים ונחקרים פליליים ובראש ובראשונה לזכות לייצוג משפטי. ייצוג משפטי חשוב במיוחד כאשר מדובר במקרה של תלונת שווא.

frustrated young manמאחר שהמשטרה מתייחסת בחומרה וברצינות לכל תלונה על אלימות משפחה, ישנם מקרים בהם בני משפחה ינצלו זאת ויגישו תלונת שווא על אלימות משפחתית. סיטואציה זו שכיחה במיוחד כאשר מתנהלים הליכי גירושין בין בני זוג, והאישה (בעצת עורכי דינה בדרך כלל) משתמשת בטקטיקה (הפסולה והאסורה על פי החוק) של הגשת תלונה על אלימות במשפחה או תקיפת בת זוג, בכדי לפגוע בשמו של בן הזוג ולהשיג יתרונות שונים בניהול הליך הגירושין.

ייצוג משפטי של עורך דין המתמחה בתחום יוכל להביא לביטול התלונה וסגירת התיק וימנע מכם הליכים פליליים שיוכלו להשפיע על חייכם ועתידכם. כך גם במקרה של הגשת בקשה שקרית לצו הגנה, ייצוג משפטי נכון יוכל למנוע את מתן הצו ואף להוביל לפסיקת הוצאות ופיצויים כנגד המבקש. חשוב לדעת שניתן גם להגיש תלונה במשטרה כלפי מי שהגיש נגדכם תלונת שווא ואף לתבוע ממנו פיצויים בתביעה אזרחית.

אם גם אתם נתקלתם במצב בו הוגשה נגדכם תלונה בגין אלימות במשפחה ואינכם יודעים כיצד להתמודד – משרד עורך הדין באיער נמצא כאן עבורכם.
משרד עורכי דין גיל באיער מתמחה בתחום האלימות המשפחתית ויודע כיצד לספק את ההגנה הטובה ביותר לנאשם.

לייעוץ ללא התחייבות, פנו למשרד עו"ד פלילי גיל באיער 052-3877227

או צרו קשר עכשיו באמצעות הטופס הבא:

רוצה להתיעץ עם עו"ד גיל באיער? ניתן להשאיר פרטים או לחייג: 052-3877227

עוד מאמרים באתר:

אלימות ופגיעה ברכוש

אלימות ופגיעה ברכוש

מעשי אלימות ופגיעה ברכושו הפרטי, הם מעשים יום יומיים אשר קורים ברחבי המדינה בדרגות חומרה שונות. עבירות אלימות ופגיעה ברכוש  אנשים אשר עסוקים בפעולות של

קרא עוד »
הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה במשטרה על אלימות

הגשת תלונה על אלימות מוגשת למשטרה על ידי מי שחווה את האלימות, בטח כלל מדובר בנשים אשר בעליהן, בני זוגות או גורמים משפחתיים ואחרים מבצעים

קרא עוד »
החזקת סמים לשימוש עצמי

החזקת סמים לשימוש עצמי

לפי פקודת הסמים, יש הבדל בין החזקה של סם למטרת שימוש עצמי והחזקה בכמות רבה של סמים שלא למטרת שימוש עצמי. כאשר משווים בין שני

קרא עוד »